Obiskali so Bovec z okolico, Bohinj in se odpravili na Ljubelj.

Vojaški gorniki v Sloveniji

Slovensko združenje vojaških gornikov je ob deseti obletnici ustanovitve v Poljčah gostilo srečanje mednarodne federacije vojaških gornikov. Na Gorenjskem je bilo tako konec tedna štirideset predstavnikov nacionalnih organizacij vojaških gornikov iz Italije, Nemčije, Španije in Švice.

Poljče – Udeleženci srečanja so v štirih dneh obiskali pomembne kraje iz slovenske vojaške zgodovine, se poklonili žrtvam vojskovanja v gorah, seznanili z gorsko enoto Slovenske vojske in zavezniškim centrom odličnosti za bojevanje v gorskem svetu ter spoznali del slovenske smučarske zgodovine in industrije. »Predvsem pa bodo spoznavali tudi lepote Slovenije in v druženju izmenjavali izkušnje in pobude, ki združujejo vojaške gornike vsega sveta,« je poudaril Slavko Delalut, predsednik Združenja vojaških gornikov Slovenije. Pojasnil je, da mednarodno združenje vojaških gornikov (IFMS) vsako leto pripravi dve ključni aktivnosti: redni letni kongres in dneve mednarodne federacije. »Medtem ko je kongres predvsem strokovne in formalne narave, so dnevi mednarodne federacije namenjeni predvsem srečanju, izmenjavi izkušenj, snovanju pobud in druženju članov različnih nacionalnih organizacij,« je pojasnil Delalut in dodal, da je Slovenija v preteklosti že gostila dva kongresa združenja ter pred desetletjem tudi dneve IFMS.

Na enem od takšnih srečanj je Slovenijo že obiskal tudi Thomas Klein, podpolkovnik v pokoju, sekretar nemške zveze vojaških gornikov. »Vsi uživamo v obisku Slovenije, najbolj seveda v gorah, saj smo vojaki gorniki. Tudi sam prihajam iz gorskih krajev, iz Garmisch-Partenkirchna, ki leži v redišču nemških Alp, kamor zdaj, ko sem upokojen, rad hodim z vnuki. Posebno čudovito je bilo na Mangartu, sicer pa kot velik ljubitelj biatlona dobro poznam tudi Pokljuko,« je v petek, tik preden so se odpravili v Bohinj, povedal v Poljčah, kjer so bili nastanjeni v Natovem centru odličnosti za gorsko bojevanje.

Kot je še povedal Klein, se je Slovenija v desetletju, ki je minilo od njegovega prvega obiska, zelo spremenila. »Turizem se je razvil na bolj profesionalen nivo, kar je dobro tako za tuje kot za domače turiste, o tem sem prepričan,« je povedal in hudomušno dodal, da se vedno, ko pride k nam, veseli gorenjske hrane. »Obožujem gorenjsko hrano. Še zlasti imam rad kremšnite. Vem, da najboljše pripravljajo na Bledu.«

Slavko Delalut je povedal, da so gostom pripravili bogat štiridnevni program. »V četrtek smo bili na bovškem, v petek pa v Bohinju, kjer smo se v Ukancu seznanili z zgodovino teh krajev predvsem med prvo svetovno vojno, v nadaljevanju pa smo obiskali 132. gorski polk na Bohinjsko Belo. V soboto smo šli na Ljubelj, kjer smo položili venec pri spomeniku taborišča Mauthausen in srečanje zaključili s piknikom. Velika večina udeležencev je bila prvič pri nas. Zanimala jih je naša bogata vojaška zgodovina, narava in vse, kar jim pokažemo. Nam, slovenskim vojaškim gornikom, pa veliko pomeni podpora in sodelovanje predvsem z Natovim centrom odličnosti za gorsko bojevanje kakor tudi s 132. gorskim polkom in s Slovensko vojsko v celoti. Ponosni smo, da je bil prva dva dni z nami tudi generalni sekretar IFMS general Renato Genovese.«

Boštjan Blaznik, direktor Natovega centra odličnosti za gorsko bojevanje pravi, da so v centru vedno odprti za sodelovanje s stanovskimi organizacijami. »Mednarodno združenje vojaških gornikov je za nas zelo zanimiva organizacija, ker je sestavljena iz upokojenih vojakov gornikov, tudi visokih častnikov. Med njimi so tudi generali, prihajajo pa iz alpskih držav, kjer najprej delajo promocijo za naš center, za Slovenijo, predvsem pa so to ljudje, ki so polni znanja in izkušenj. To so ljudje, med katerimi so udeleženci oboroženih spopadov v mirovnih operacijah; in skozi pogovore za nas predstavljajo dragoceno civilno kritično javnost.«