Na slovesnosti v Škofji Loki je bil slavnostni govornik Pavle Jereb, nastopil je mestni pihalni orkester. / Foto: Primož Pičulin

Znova bi se borili za Slovenijo

Čeprav med mnogimi ljudmi vlada prepričanje, da danes ni tako, kot smo si želeli ob osamosvojitvi, in pričakovali, da bo Slovenija postala druga Švica, je naša domovina tako lepa, da bi zanjo tudi sedaj prijeli za orožje, je prepričan slavnostni govornik na prireditvi ob prazniku državnosti v Škofji Loki vojni veteran Pavle Jereb.

Škofja Loka – V Škofji Loki so dan državnosti počastili s tradicionalnim koncertom Mestnega pihalnega orkestra pod taktirko Romana Grabnarja in slavnostno besedo Pavleta Jereba, predsednika Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Škofja Loka.

Veteran vojne za Slovenijo in pozneje poklicni vojak je orisal dogodke iz obdobja pred 26 leti, ko se je osamosvojila naša država, in sicer predvsem zaradi mladih, ki ne poznajo tako dobro tistih izjemno pomembnih, danes že zgodovinskih časov za nas Slovence. Dotaknil se je zgodovinskega in mednarodnega konteksta takratnih dogodkov. Procesi, ki so vodili k osamosvojitvi, so se začeli že nekaj let pred zgodovinskim 25. junijem 1991, ko sta bili sprejeti Deklaracija o neodvisnosti Slovenije in Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije in slavnostno razglašeni naslednji dan, 26. junija, na Trgu republike v Ljubljani. Govornik je spomnil tudi na poskus razorožitve teritorialne obrambe s strani Jugoslovanske armade v letu 1990, zaradi česar so začeli teritorialci in milica svoje orožje in strelivo premeščati na tajne lokacije. V Škofji Loki so ga iz vojašnice premestili na sedem takih lokacij, na šest pa še milica. Le dan po razglasitvi samostojne Slovenije je Jugoslovanska armada napadla Slovenijo.

Slovenska stran je bila pripravljena z orožjem braniti mlado slovensko državo in jo je tudi uspešno ubranila. Jereb je spregovoril tudi o današnji obrambni sposobnosti države, o nenehni dilemi maslo ali topovi, torej ali naj država namenja denar za blagostanje naroda ali za oborožitev. Pri tem se moramo zavedati, da dobre vojske ne moremo oblikovati čez noč in brez denarja, je dejal govornik, ki ga moti, da ima vsaka politična opcija svojo predstavo o tem, kakšna naj bi bila, in jo tako tudi financira, namesto da bi po zgledu urejenih evropskih držav veljal obvezujoči dokument o viziji in razvoju vojske in bi ga država podpirala ne glede na to, kdo je na oblasti. O slovenskih vojakih pa ima samo pohvalne besede, češ da med ostalimi (zlasti ameriškimi) izstopajo po svoji bistroumnosti in iznajdljivosti, in je nanje ponosen. »V pogovoru med veterani se slišijo tudi izjave, da danes ni tako, kot smo si takrat želeli, da bo. In da Slovenija ni postala druga Švica. Nismo zadovoljni z gospodarstvom, socialo, zdravstvom, pokojninami ... Ampak naša domovina je tako lepa, da sem prepričan, da bi vsi še enkrat prijeli za orožje,« je prepričan slavnostni govornik.

Na prireditvi je Občina Škofja Loka podelila častno lento Zvezi slovenskih častnikov Škofja Loka, v njenem imenu sta jo od župana Mihe Ješeta prevzela Blaž Jesenko in Štefan Kalamar.