Vodičani so se v torek že tretjič zbrali na protestnem shodu, ki jih napovedujejo tudi jeseni.

V pričakovanju operativnega načrta

Podrobnejši terminski in finančni načrti za gradnjo obvoznice mimo Vodic naj bi bili znani julija. V Vodicah medtem napovedujejo proteste, dokler ne dobijo jasnega zagotovila za gradnjo.

Vodice – V Vodicah so se krajani še tretjič v zadnjih treh mesecih zbrali na protestu in zahtevali izgradnjo obvoznice Vodice–Žeje. Na pobudo župana Aca Franca Šuštarja so bili na protest vabljeni tudi trzinski, komendski in mengeški župan. Shoda se je udeležil le Peter Ložar, župan Trzina, ki meni, da bi morala država problematiko reševati celostno, ne parcialno, saj bodo s tem problem le prestavili za nekaj kilometrov. »Celotno severno ljubljansko zaledje trpi zaradi istih težav, tudi skozi Trzin vsak dan pelje štirideset tisoč vozil,« dodaja.

Za zdaj so sicer najbližje začetku gradnje v Mengšu, kjer so že pridobljena potrebna zemljišča, dobili pa so tudi kulturno varstveno soglasje, v teku pa je postopek izbire izvajalca za pripravo projektne naloge. Več neznank je v Vodicah. Kot je v odgovoru na poslansko vprašanje Marka Pogačnika pojasnil minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, naj bi obvoznico mimo Vodic umestili v šestletni operativni načrt, podrobnosti o terminskih in finančnih načrtih pa bodo znane, ko bo dokument sprejet na seji vlade, predvidoma julija.

Država v Vodicah še vedno ni pridobila vseh potrebnih zemljišč, saj se je na komasacijo, s katero je Občina že zagotovila traso za izgradnjo ceste, pritožil Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov, kar je po mnenju Vodičanov trenutno največja ovira za gradnjo. Člani civilne iniciative naj bi po besedah predsednika Branka Bogoviča celo sami začeli zbirati sredstva za odškodnino, ki naj bi jo zahteval Sklad, kar je »popoln absurd«, dodaj Bogovič.

Šuštar ob tem opozarja, da bo ob širitvi letališke in komendske cone prometni kaos vse hujši, zato je nujna čimprejšnja razrešitev spora. Po nekaj težavah se je s predstavniki države vendarle uspel dogovoriti za sestanek. »Predlagali smo sestanek z direktorico Sklada Ireno Šinko ter predstavniki ministrstev za kmetijstvo in infrastrukturo. Šinkova je vztrajala, da se sestanemo na Skladu, minister Dejan Židan pa je dejal, da se ne želi izpostavljati, da ga ne bi politično zlorabili, kar ni naš namen. Največ interesa je pokazal minister Gašperšič, in kot kaže, se bomo 27. junija le srečali,« pojasnjuje Šuštar. Medtem je sicer država poskrbela za prvi ukrep za umirjanje prometa na Kamniški cesti. Hitrost so omejili na štirideset kilometrov na uro za vsa vozila, na začetku naselja pa postavili semafor, ki zeleno luč prižge le v primeru, da vozilo ne prekorači omejitve. A kot poudarjajo protestniki, je trajna rešitev le obvoznica, zato bodo po poletnem premoru s shodi nadaljevali spet jeseni.