Avtorica razstave dr. Maja Lozar Štamcar iz Narodnega muzeja Slovenije je obiskovalce na Poletni muzejski noči povedla po razstavi. / Foto: Jelena Justin

V katerem času za kakšno mizo

V gradu Khislstein so v soboto odprli razstavo Pisalno pohištvo na Slovenskem. Razstavljenih je sedemindvajset pisalnih miz iz različnih zgodovinskih obdobij.

Kranj – Gre za gostujočo razstavo Narodnega muzeja Slovenije, pri kateri je s štirimi kosi pisalnega pohištva sodeloval tudi Gorenjski muzej. Že podnaslov razstave pove, da gre za zgodbo o lepoti, moči in vrednotah od 16. stoletja do danes. Kot je zapisala avtorica razstave dr. Maja Lozar Štamcar, so ravno pisalniki tisti kosi pohištva, ki najočitneje izkazujejo družbeno moč, prioritete in okus lastnikov.

Če se razstava začne s prvimi upodobitvami pisalnih pultov iz 15. stoletja, je »v živo« na ogled pisalno pohištvo iz različnih časovnih obdobij, od renesančne kabinetne omarice iz 18. stoletja, pisalnega predalnika iz istega obdobja do baročne pisalne omare iz stoletja kasneje, pa tako imenovanega sekreterja iz časa bidermajerja in pisalne mize, kakršne so se pri nas pojavile v začetku prejšnjega stoletja. Zanimiva je recimo pisalna miza Janeza Evangelista Kreka ali modernistična pisarniška miza iz leta 1962 našega priznanega arhitekta Nika Kralja, tu pa je tudi še nekaj sodobnih pisalnih miz, kakršne bržkone še vedno stojijo tudi v prenekaterem od naših domov. Mnoge izmed razstavljenih pisarn so povezane z znanimi osebnostmi, spet druge pripovedujejo o nadarjenosti in izurjenosti domačih in svetovnih snovalcev in izdelovalcev. »V lepoti materialov in kompleksnosti izdelave pisalnikov se zrcalijo tako gospodarska in umetnostna zgodovina kot tudi zgodovina duha,« dodaja avtorica. Na ogled je 27 pisalnih miz, v Gorenjskem muzeju pa so na primer dodali tudi mizo nekdanjega kranjskega župana Cirila Pirca in Janeza Bleiweisa.