Piknik

Ne diši slastno po pečenem mesu niti po ribah, a je piknik. V Slovarju slovenskega knjižnega jezika piše, da je piknik družabni dogodek s hrano in pijačo. Žar je zagotovo mamljiv, posebno če gre za pravo oglje, obvezen pa ni. Peterica uživa, radio nadomešča pet čebljavih ženskih glasov. Domenjeno: mobilne igračke ostanejo v torbah! Izvajano: strokovno odpiranje penine in lahkotno češčenje mehurčkov. Obvezno: brez (praktične) plastike. A ima starodavno torbo za piknike, srečnica! C odpre hladilno torbo. Prvo, kar nam servira, so lističi žametastih damaščank, zgodovinskih vrtnic, ki jih potrese po prtu, in odkrije sladki jagodni clafoutis (kolač). B dopolnjuje tihožitje s ploščo sirov, D odkrije ježa iz hlebčka kruha, ki ima bodice iz pršuta in melone, svilnega tofuja in nektarin, rdečih grozdnih jagod in mocarele. Jaz, E, dodam lotarinško pogačo z zelenimi šparglji in preprosto solato. Ko je vse zloženo na star, ohranjen prt babičine generacije, bi bil barvitega tihožitja vesel sam Paul Cezanne. A paše za oči se še nismo smele dotakniti. Imele smo domačo nalogo. Spomniti se je bilo treba na piknik, vseeno iz katere knjige. Rok je bil štirinajst dni. A, ki ji je angleška književnost profesija, se je spomnila na prizor iz Dickensovih satiričnih Pickwickovcev. B je prebirala Trije možje v čolnu, da o psu ne govorimo, C in D sta se odločili za Piknik pri Hanging Rocku, meni pa so zazvonile v spominu Prigode Toma Sawyerja, ko sta s Huckom na rečni pustolovščini pekla ribe. Res sem uživala v njunih vragolijah in se spomnila, kako je na pikniku uživala tudi Emma Jane Austen. Za naslednji piknik iščemo pesmi o poletju.

Fižolova solata malo drugače

Za 6–8 oseb potrebujemo: 400 g kuhane čičerke, 400 g kuhanega rdečega fižola, 400 g kuhanega belega fižola, 250 g kuhanega stročjega fižola, 3 stebelca stebelne zelene, narezane na 2,5 cm velike kosce, 3 raznobarvne paprike, narezane na trakove, 1 tenko narezano čebulo;

za preliv: 1 rumenjak, 1 žlico sladkorja (optimalno), 4–5 žlic rdečega vinskega kisa, 2 strta stroka česna, 250 ml oljčnega olja, sol, sveže zmlet črni poper, kajenski poper po okusu, pest na drobno narezanega drobnjaka.

Če so vrste fižolov in čičerka v konzervah, jih dobre splaknemo v mrzli vodi in odcedimo. Stročji fižol skuhamo in ga prelijemo z ledeno mrzlo vodo. Odcedimo. Svežo zelenjavo narežemo in vse sestavine zmešamo.

V mešalnik damo rumenjak, sladkor, vinski kis in česen. Zmeljemo. Nato v nastalo zmes počasi vlivamo olje, dokler ne dobimo gladkega preliva. Solimo in popramo po okusu.

Solato damo v primerno posodo in jo imamo nekaj ur na hladnem.

Krema iz dimljene postrvi

Za 4 osebe potrebujemo: 200 g filejev dimljene postrvi, 4 žlice gostega jogurta, naribano lupinico neškropljene limone, sol, sveže zmlet poper po okusu, 3–4 žlice deviškega oljčnega olja.

Vse sestavine, razen olja, zmeljemo v mešalniku, da postane zmes gladka. Med mešanjem nato dolivamo olje v zares tenkem curku, dokler ni krema gosta kot stepena smetana.

Lahko jo ponudimo kot namaz na popečeni bageti z nekaj solatnim listi ali pa v slanem princes krofku s tenko narezano papriko!

Pa dober tek!