Maja Krušič Šega, Matej Košmrlj, Tomaž Lanišek in Janez Novak

Talenti so družbena odgovornost

Za razvoj potrebujemo talente, ki pa jih moramo znati vzgajati, je bila temeljna misel direktorjev najhitreje rastočih gorenjskih podjetij.

Šenčur – V prostorih podjetja NiceLabel – Euro Plus v šenčurski poslovni coni je minuli četrtek potekalo druženje gorenjski gazel – najhitreje rastočih gorenjskih podjetij. Nagrado zlata gazela, ki jo podeljuje časopisna hiša Dnevnik, je lani prejelo prav podjetje, ki je ponudilo prostor za druženje in pogovor o trgu, za katerega vse bolj tekmujejo podjetja – trg talentov. Osrednje vprašanje je bilo, kako v mladih talentih zbuditi zanimanje za delo v dinamičnih in hitro rastočih podjetjih ter kako domače talente sploh ustvariti.

Na ta vprašanja so odgovarjali gostitelj Matej Košmrlj, direktor podjetja NiceLabel – EuroPlus, Tomaž Lanišek, direktor podjetja Knauf Insulation iz Škofje Loke, Janez Novak, direktor RLS iz komendske poslovne cone, ter Maja Krušič Šega, vodja področja podjetnosti na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. V sproščen pogovor, ki ga je moderirala Edita Krajnovič, so se aktivno vključevali tudi vabljeni gostje s sveta gospodarstva in šolstva.

Strinjali so se, da je dober kader že danes težko najti, čez nekaj let pa bo zaradi hitrega staranja populacije in odseljevanja mladih v tujino problem še večji. Prav zato je vzgajanje talentov odgovornost tako države in šolskega sistema kot tudi podjetij in družbe nasploh.

»Velik problem pri nas je, da prevladuje nekakšna antipodjetniška nastrojenost, da je vsak, ki se ukvarja s podjetništvom, tajkun, slab človek,« je povedal Matej Košmrlj. Podobnega mnenja je tudi Tomaž Lanišek: »Naše podjetje je bilo prvo, ki je bilo v tuji lasti in je prejelo gazelo, kar je bil ''kriminal'', pa čeprav je celotna uprava slovenska in imamo pri nas globalni razvojni center, ki jih je v celotni Sloveniji kakšnih deset. Problem je, da ni polno zaseden, ker ne dobimo ustreznega kadra.«

Razvnela se je tudi debata, ali smo Slovenci res narod povprečnežev, ki vzgajamo povprečneže, a s tem se večina sogovornikov ni strinjala. »Morda se nam prevečkrat tuje zdi boljše, a ne bi rekla, da smo država povprečnežev. Potrebujemo ljudi, ki razmišljajo s svojo glavo, imajo širok nabor znanja in so agilni. Ne zgolj v podjetništvu, temveč tudi na drugih področjih,« je prepričana Maja Krušič Šega z ministrstva. Gostje so se strinjali, da je za razvoj mladih talentov treba spremeniti tudi izobraževalni sistem, miselnost učiteljev in ne nazadnje staršev, ki imajo pomembno vlogo pri usmerjanju svojih otrok. Kot pomembni oblikovalci javnega mnenja pa morajo svojo vlogo odigrati tudi mediji, pravijo sogovorniki. Le če bomo kot družba prepoznali pomembnost ustvarjanja talentov, jim ponudili ustrezno znanje in jim dali tudi delovna mesta, bomo uspešni, mladi pa ne bodo odhajali v tujino oziroma se bodo s pomembnimi izkušnjami vračali domov.

Marsikaj lahko za izboljšanje stanja naredijo tudi podjetniki sami, je prepričan Janez Novak. »Za talente potrebuješ tudi dobre trenerje, ki jih vzgajajo. Mi smo tisti, ki vzgajamo, mi smo trenerji. Spremembe začnimo pri sebi,« pravi Novak, direktor slovenske gazele leta 2015.