Na Brezje je v soboto romalo okrog štiri tisoč bolnikov, invalidov, starejših ter njihovih svojcev in spremljevalcev. Maševal jim je ljubljanski pomožni škof dr. Franc Šuštar. / Foto: Tina Dokl

Vsak prenaša svoj križ

Sobotnega romanja bolnikov, invalidov in starejših na Brezje se je udeležilo okrog štiri tisoč ljudi iz vseh delov Slovenije

Vsakoletnega romanja bolnikov in invalidov na Brezje se redno udeležuje po več tisoč ljudi. Sobotnega, že 49. po vrsti, se je udeležilo okrog štiri tisoč romarjev, ki so prišli na Brezje večinoma z avtobusi. Teh je bilo 54, so povedali brezjanski urejevalci prometa in skrbniki za red na parkirišču.

Brezje – Tiskovno društvo Ognjišče iz Kopra je s pomočjo številnih prostovoljcev iz vse Slovenije, katoliških skavtov, malteških vitezov in posameznikov, za katere je pomoč drugim del njihovega življenja, v soboto organiziralo že 49. Narodno romanje bolnikov, invalidov in starejših na Brezje. Božo Rustja, odgovorni urednik revije Ognjišče, je bil tudi letos najodgovornejši za organizacijo enega od najmnožičnejših in najbolj znanih romanj v Sloveniji, saj se ga redno udeležuje po več tisoč ljudi. Sobotnega, že 49. po vrsti, se je udeležilo okrog štiri tisoč romarjev, ki so prišli na Brezje večinoma z avtobusi. Teh je bilo 54, so povedali brezjanski urejevalci prometa in skrbniki za red na parkirišču. Med udeleženci romanja je bil tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez, ki je pred mašo pozdravil romarje na trgu pred baziliko. Ljudsko petje je vodil pater Franc Seničar.

Organizacija romanja in dogajanja pred baziliko je bila prilagojena romarjem. Organizirana je bila zdravniška pomoč. Prostovoljci so pomagali romarjem do mašnega prostora pred baziliko in stregli z napitki. Spoved je bilo mogoče opraviti na prostem, na posebnem mestu tudi za gluhe in naglušne, škof in duhovniki pa so romarjem delili zakrament bolniškega maziljenja in obhajilo.

Mašo je daroval ljubljanski pomožni škof dr. Franc Šuštar. V pridigi je dejal, da smo prišli na Brezje po tolažbo, po zdravje za dušo in telo in še posebej po utrditev v veri. »Pred Marijo in Jezusa danes prihajamo takšni, kot smo: vsak s svojim križem, ki je lahko bolezen, invalidnost ali starostna oslabelost, lahko je tudi križ skrbi in strahu za prihodnost, lahko je križ slabih medsebojnih odnosov in osamljenosti, morda pa je križ zaradi nevere in oddaljenosti od boga. Križev je zelo veliko in vsak ima svojega. Seveda bi si vsak od nas želel čim prej rešiti se križa, da bi lahko z lahkoto živel naprej, « je povedal pomožni škof Šuštar. Vsi duhovniki so vedno pripravljeni priti na obisk k bolnemu človeku, ki prosi za zakramente, tako na dom kot v bolnišnico, je dejal in obenem prosil otroke, naj spoštujejo svoje starše in njihovo vero in naj na njihovo željo omogočijo obisk duhovnika. Če že ne zaradi svoje vere, pa iz spoštovanja svoje mame in očeta.