Prednostnih delnic niso spremenili v navadne

Imetniki prednostnih delnic Hranilnice Lon na ponedeljkovi skupščini niso soglašali s spremembo prednostnih delnic v navadne. Skupščina je zavrnila preoblikovanje hranilnice v banko, upravi pa za lani ni podelila razrešnice.

Imetniki prednostnih delnic so o predlogu za spremembo prednostnih delnic Lona v navadne glasovali na ločenem zasedanju, vendar s spremembo niso soglašali. Skupščina tudi ni soglašala s tem, da bi pri povečanju osnovnega kapitala izključili prednostno pravico obstoječih delničarjev; prav tako ni podprla predloga o možnosti oblikovanja tričlanske uprave in o spremembi firme, s čimer bi se hranilnica lahko preoblikovala v banko. Skupščina pa je sprejela sklep o odpravi statutarne omejitve, ki je delničarje omejeval na največ deset odstotkov glasovalnih pravic.

Kranj – Delničarji Hranilnice Lon so se na ponedeljkovi skupščini seznanili s poročilom o lanskem poslovanju hranilnice, odločali so o uporabi 19.423 evrov bilančnega dobička za leto 2016 in o podelitvi razrešnice za lansko leto upravi in nadzornemu svetu ter sklepali o spremembi statuta in firme. Uprava je v sodelovanju z nadzornim svetom predlagala, da bi s spremembo statuta 1225 prednostnih delnic, ki predstavljajo približno 1,75 odstotka osnovnega kapitala, spremenili v navadne, pri tem pa je kot razlog navedla, da sedanji statut imetnikom prednostnih delnic omogoča veto na sprejetje glavnih skupščinskih sklepov (spremembo statuta, dokapitalizacijo, statusne spremembe); to pa naj bi oteževalo dokapitalizacije, ki jih bo hranilnica potrebovala v prihodnje za načrtovano širitev poslovanja in doseganje kapitalske ustreznosti. Imetniki prednostnih delnic so o predlogu za spremembo prednostnih delnic v navadne glasovali na ločenem zasedanju, vendar s spremembo niso soglašali. Kot so sporočili iz Lona, skupščina tudi ni soglašala s tem, da bi pri povečanju osnovnega kapitala izključili prednostno pravico obstoječih delničarjev; prav tako ni podprla predloga o možnosti oblikovanja tričlanske uprave in o spremembi firme, s čimer bi se hranilnica lahko preoblikovala v banko. Skupščina pa je sprejela sklep o odpravi statutarne omejitve, ki je delničarje omejeval na največ deset odstotkov glasovalnih pravic, potrdila je spremembo poslovnega naslova in celostne grafične podobe hranilnice, seznanila pa se je tudi s poročilom o lanskem poslovanju in drugimi poročili. Medtem ko je poročilo Hranilnice Lon bolj skopo, je več podrobnosti o poteku skupščine v poročilo zapisalo Vseslovensko združenje malih delničarjev, ki je na skupščini zastopalo tudi delničarje, vključene v Delniško oporo. Iz poročila združenja lahko razberemo, da skupščina upravi Lona ni podelila razrešnice za lani, da je skupščina zavrnila predlog o enotnem glasovanju imetnikov prednostnih in navadnih delnic, da je delničar Stanislav Erzar na sklep o odpravi omejitve glasovalnih pravic na deset odstotkov napovedal izpodbojno tožbo ...