Ob jubileju so podelili priznanja vsem, ki so v društvu pustili pečat. / Foto: Tina Dokl

Za boljše življenje diabetikov

Letošnji Merčunov pohod, ki so ga v Društvu diabetikov Tržič pripravili 16. leto, so združili s praznovanjem dvajsetletnice delovanja društva.

Lom pod Storžičem – »S svojo dvajsetletno tradicijo dokazujete, da se zavedate svojega poslanstva pri ozaveščanju sladkornih bolnikov, njihovih sorodnikov in zdravega prebivalstva,« je ob jubileju tržiškega društva poudaril predsednik Zveze Društev diabetikov Slovenije Peter Miklavčič. Kot je opozoril, je sladkorna bolezen danes na pohodu po vsem svetu, saj je bolnikov s to boleznijo več kot 350 milijonov, pri čemer jih je v Sloveniji okrog 135 tisoč.

Glavno poslanstvo društva, ki šteje 327 članov, sladkornih bolnikov pa je v tržiški občini več kot petsto, je tako po besedah predsednika Marjana Špeharja pravočasno odkriti morebitne nove bolnike oziroma ustaviti poslabšanje bolezni pri posameznikih, zato organizirajo redne meritve ravni krvnega sladkorja. Meritve omogočajo vsak prvi in tretji torek v mesecu v prostorih društva in vsako prvo soboto v mesecu v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču. Na ta način vsako leto odkrijejo deset do dvajset posameznikov s povišanim krvnim sladkorjem, je razložil Marjan Špehar. Vsako leto pripravijo tudi dve do tri predavanja na temo sladkorne bolezni, o tej bolezni pa ozaveščajo tudi prek Sladkih novic, ki jih izdajajo v društvu. S svojimi dejavnostmi tako skrbijo za čim bolj kakovostno življenje diabetikov. Tržiški župan Borut Sajovic je ob jubileju spomnil, da je tudi zasluga društva, da so v Tržiču ustanovili eno prvih diabetoloških ambulant v Sloveniji. V ambulanto so namreč vložili denar, ki so jim ga v zahvalo za postavitev spominske plošče Ljudevitu Merčunu ob poti na Storžič, kjer je umrl, poklonili njegovi sorodniki, za ambulanto so s pomočjo donatorskih sredstev kupili tudi poseben stol za pregledovanje stopal. »To je bilo dovolj za odprtje ambulante, zaradi česar petstotim bolnikom iz naše občine dvakrat na leto ni treba hoditi v Kranj,« je dejal Špehar.

Vsako leto v spomin na Ljudevita Merčuna, ki je bil pomemben zdravnik na področju obvladovanja sladkorne bolezni, organizirajo Merčunov pohod. Za tiste, ki te poti ne zmorejo, so letos pripravili še rekreativni pohod po Lomu. Spodbujanje pohodništva in rekreacije med člani društva je pohvalil tudi Peter Miklavčič. Velik razmah sladkorne bolezni namreč pripisuje prav današnjemu lagodnemu načinu življenja z izobiljem nezdrave prehrane in premalo fizične aktivnosti. Zveza jih zato uvršča med bolje organizirana društva, za kar so jim izrekli še posebno pohvalo.

Ob jubileju pa so se s priznanji spomnili vseh, ki so v zadnjih letih v društvu pustili pečat. Priznanje so podelili Jožetu Lavrincu, pohvale pa Viktoriji Remic, Faniki Toporiš, Daši Stritih, Marjanu Gantarju in Marjanu Špeharju. Častno članstvo so podelili Anamariji Hafnar.