Starši otrok, ki jih zdravijo na kardiologiji pediatrične klinike, so na ministrstvo za zdravje poslali pobudo za uvedbo izrednega upravnega nadzora nad delom pediatrične klinike (fotografija je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič

Kendo bi razrešili

Vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je v ponedeljek ponovno podalo predlog za razrešitev strokovnega direktorja pediatrične klinike Rajka Kende.

Otroci na zdravljenje v tujino?

Kot razlog za predlog razrešitve Rajka Kende so v vodstvu UKC Ljubljana navedli sistemska neskladja na pediatrični kliniki, ki so jih ugotovili že v izrednem internem strokovnem nadzoru v februarju, do podobnih ugotovitev pa so prišli tudi na podlagi vzročno-posledične analize decembra lani. »Obe analizi sta namreč opozorili na sistemska odstopanja od optimalnega vodenja organizacijske enote, na neurejene sistemske razmere na pediatrični kliniki in neusklajeno delovanje organizacijske enote,« so pojasnili v UKC Ljubljana. Kenda ima zdaj 15 dni časa, da se izreče glede predloga. Postopek razrešitve je sicer sprožila smrt 14-letnega dečka na kliniki septembra lani. Medtem so starši otrok, ki jih zdravijo na kardiologiji pediatrične klinike, na ministrstvo za zdravje poslali pobudo za uvedbo izrednega upravnega nadzora nad delom pediatrične klinike. Pri ministrstvu za zdravje pa naj bi zaradi nesoglasij na oddelku otroške kardiologije razmišljali celo o začasni ukinitvi programa obravnave otrok s prirojenimi srčnimi napakami, otroke pa naj bi pošiljali na zdravljenje v tujino. Ob tem pa so pri zavodu za zdravstveno zavarovanje opozorili, da slabi odnosi in nesoglasja med zdravniki niso razlog, da bi nekoga napotili v tujino.

Bavčar prevzel sodbo

Po poročanju medijev je nekdanji predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar, ki ga je okrožno sodišče v Ljubljani septembra lani znova obsodilo zaradi pranja denarja pri preprodaji delnic Istrabenza in mu izreklo kazen petih let zapora, dvignil sodbo višjega sodišča, ki mu je potrdilo omenjeno zaporno kazen. Okrožno sodišče je odločitev višjega sodišča, ki je potrdilo prvostopenjske dosojene zaporne kazni, vročilo tudi prav tako obsojenima v zadevi Istrabenz Nastji in Kristjanu Sušinskemu. Zdaj bo okrožno sodišče začelo z vročanjem pozivov na prestajanje dosojenih zapornih kazni.

Uresničili večino priporočil

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v torek predstavila delo Državnega preventivnega mehanizma (DPM) za preteklo leto. DPM je neodvisni organ, v okviru katerega obiskujejo osebe, ki jim je bila odvzeta prostost, in kraje, kjer so ali bi lahko bile te osebe nastanjene. DPM je namenjen krepitvi varstva teh oseb pred mučenjem in drugim okrutnim, nečloveškim ali ponižujočim ravnanjem ali kaznovanjem. Lani so obiskali osemdeset različnih lokacij, kjer bivajo ljudje z omejeno možnostjo gibanja ali odvzeto prostostjo. Največ je bilo mest za policijsko pridržanje, in sicer 34, 24 pa je bilo domov za starejše. Ob obiskih zlasti preverjajo pravne podlage za sprejem, bivalne razmere in obravnavo oseb z omejeno možnostjo gibanja oziroma odvzeto prostostjo. Na podlagi tega so podali 674 priporočil, od tega je bilo uresničenih nekaj več kot štirideset odstotkov; največ nesprejetih priporočil je tistih, ki so jih naslovili na center za tujce. Med drugim so pri DPM opozorili, da center ni primerna institucija za daljše bivanje in za nameščanje ranljivih skupin, še zlasti otrok.

Šestdeset let Muce Copatarice

Na ljubljanskem festivalu Junij so se z lutkovnimi predstavami, srečanjem z ilustratorko Ančko Gošnik Godec, delavnicami, razstavo in rajanjem s knjižno junakinjo poklonili Muci Copatarici, ki letos praznuje šestdesetletnico. Pravljica Ele Peroci o Muci Copatarici, ki otroke uči, da morajo pospravljati za seboj in jo je ilustrirala Ančka Gošnik Godec, je prvič izšla leta 1957. Priljubljeno zgodbo so v Sloveniji in na tujem večkrat uprizorili kot lutkovno predstavo. Muca Copatarica v izvedbi Prešernovega gledališča Kranj, v kateri Muco Cpatarico igra Desa Muck, si bo mogoče ogledati tudi v nedeljo, 18. junija, ob 10. uri v paviljonu parka Zvezda.

Skupini Laibach zlata piščal za življenjsko delo

KUD Zlata piščal je tretje leto zapored podelilo strokovne nagrade izvajalcem in ustvarjalcem slovenske zabavne glasbe. Letos so nagrado za življenjsko delo podelili skupini Laibach, nominirani pa so bili še skupini Buldožer in Avtomobili ter Jan Plestenjak in Vlado Kreslin. Za najboljšo zasedbo leta 2016 so razglasili Hamo & Tribute 2 love, Magnificov Charlatan de Balkan pa je prejel naziv album leta. Najboljša skladba je po prepričanju dvajsetčlanske strokovne akademije Nipkejeva Noben me ne razume, novinci leta pa so postali Prismojeni profesorji bluesa. Nagrado so poimenovali po piščali, ki so jo leta 1995 našli v jamskem paleolitskem najdišču Divje babe. Nagrajence izbira strokovna akademija, ki jo sestavljajo glasbeni uredniki, novinarji, producenti in organizatorji glasbenih dogodkov.