S polaganjem vencev k spomeniku Obtožujem so se poklonili spominu na trpljenje taboriščnikov, ki so premraženi, v coklah, gradili predor skozi Karavanke.

Za mir, ljubezen, svobodo

Na mestu nekdanjega koncentracijskega taborišča Mauthausen Ljubelj je v soboto potekala spominska slovesnost ob 72. obletnici osvoboditve taborišča.

Podljubelj – »V taborišču je bil zaprt najin oče Baptiste Chevallier. Tik pred osvoboditvijo, oktobra 1944, mu je uspelo pobegniti in v hribih se je pridružil Titovi vojski, partizanom. Vrsto let smo z družino, še ko sva bili majhni deklici, vsako leto prihajali na Ljubelj. Odkar je oče umrl, spomin ohranjava midve in še vedno prideva vsako leto,« sta pred spomenikom, ki stoji na mestu nekdanjega koncentracijskega taborišča Ljubelj, povedali Maryvonne Chevallier in Catherine Pocheton. Sestri sta bili v skupini dvanajstih sorodnikov nekdanjih taboriščnikov iz Francije, ki so se udeležili sobotne spominske slovesnosti na Ljubelju, s katero so obeležili 72. obletnico osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen Ljubelj. To je bilo edino koncentracijsko taborišče nemškega rajha v Sloveniji in tedanji Jugoslaviji, 1800 zapornikov pa je v nečloveških razmerah moralo graditi 1542 metrov dolg predor skozi Karavanke. Ker so bili v taborišču zaprti ljudje trinajstih različnih narodnosti, se spominske slovesnosti vsako leto udeležijo predstavniki številnih držav, od Francije, Ruske federacije, Poljske, Avstrije, Nemške republike ...

Letošnja slavnostna govornica je bila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, ki je med drugim dejala: »Za hip si predstavljajmo, da sežemo vsem žrtvam v roko, jih pogledamo v njihove prestrašene oči, soočene s smrtjo, in jim rečemo: nikoli ne bomo pozabili na vas. Storili bomo vse, da grozot, ki ste jih doživljali, ne bo doživljal nihče več ...«

Organizatorji spominske slovesnosti, ki je simbolno potekala na tako imenovanem »apelplatzu«, so bili Občina Tržič v sodelovanju s Koordinacijskim odborom žrtev vojnega nasilja pri Zvezi združenj borcev za vrednote NOB Slovenije in Združenjem borcev za vrednote NOB Tržič. V kulturnem programu je sodelovalo kar okrog sedemdeset nastopajočih vseh generacij.

Kot je dejal župan občine Tržič Borut Sajovic, spominska slovesnost pod Ljubeljem vsako leto poveže ljudi iz različnih držav v apelu po miru, ljubezni in svobodi. »Danes smo na takih dogodkih mirni, spravljeni sami s sabo, nikogar ne sovražimo, jasno in glasno pa sporočamo, da nočemo, da ne bomo in ne moremo pozabiti,« je poudaril in dodal, da bi nas moralo skrbeti, ker ima danes skupna Evropa taborišča v Grčiji in se obdaja z bodečo mrežo.