V Kranju so o demenci spregovorili (od leve): Alenka Virant (Spominčica), Zvonka Hočevar (Dom upokojencev Kranj), Manuel Kuran (družba Bickb) in Jurij Dreo (Katedra za nevrologijo medicinske fakultete).

Presejalni program tudi za demenco

V Kranju so predstavili in izvedli testiranje v okviru projekta Adam, raziskovalno-presejalnega projekta zgodnjega odkrivanja demence.

Kranj – V Domu upokojencev Kranj so predstavili projekt Adam za sistematično odkrivanje zgodnje demence in izvedli tudi meritve, ki dva meseca potekajo med 450 prebivalci Slovenije, starejšimi od 60 let, v šestih slovenskih regijah pod strokovnim vodstvom kliničnega oddelka za bolezni živčevja nevrološke klinike v Ljubljani. V svetu živi več kot 47,5 milijona ljudi z demenco, v Evropi več kot 9 milijonov. V Sloveniji jih je 32 tisoč, zanje skrbi okoli sto tisoč svojcev, zdravstvenih in socialnih delavcev in drugih. Demenca torej ni le zdravstveni problem, ampak obremenjuje tako svojce kot širšo družbo. Posredni in neposredni stroški demence so v svetu zelo visoki, zajemajo kar odstotek BDP in v zdravstvenih sistemih predstavljajo finančno breme enakovredno bremenu vseh rakavih obolenj oz. bolezni srca in ožilja. Slovenija je sprejela Strategijo obvladovanja demence 2020, njen namen je zagotovitev preventivnih ukrepov, zgodnje odkrivanje bolezni ter primeren standard zdravstvene in socialne zaščite in zdravstvene oskrbe oseb z demenco. V skladu s strategijo so zasnovali raziskovalno-presejalni projekt Adam, ki sedaj dva meseca potuje po Sloveniji, ozavešča o naraščanju problematike demence in izvaja presejalne teste spominskih in miselnih sposobnosti, kar lahko pokaže na začetne faze demence. To bo omogočilo znanstveno-raziskovalno delo v razvoj novih, cenovno dostopnih in neinvazivnih metod za diagnostiko demence. Projekt sta v Domu upokojencev Kranj, kjer so potekala testiranja za stanovalce in zunanje prostovoljce, predstavila njegov pobudnik Manuel Kuran in Jurij Dreo. Vsak udeleženec bo v dveh mesecih prejel rezultate testiranja. Partnerji v projektu so Bickb, družba za aplikativno nevroznanost, Nevrološka klinika v Ljubljani, Zveza društev upokojencev Slovenije, Triglav Zdravje in društvo Spominčica. Slednje deluje v devetih društvih po Sloveniji in 25 skupinah za samopomoč, je povedala članica združenja Alenka Virant, ki je spregovorila o prepoznavanju demence in njenih prvih znakih.