Bolj se bodo lahko posvetili stroki

Vlada je potrdila reorganizacijo centrov za socialno delo, ki predvideva vzpostavitev šestnajstih območnih centrov za socialno delo, v katere se bodo spojili obstoječi centri za socialno delo.

Kranj – Predlog novele zakona o socialnem varstvu, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v državnem zboru po rednem postopku, vpeljuje novo organizacijo centrov za socialno delo. Predvideva namreč spremembo mreže 62 centrov za socialno delo, ki se ni spreminjala zadnjih 25 let, čeprav so se v vmesnem času močno povečale in vsebinsko spremenile naloge centrov, je poudarila ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak.

Med glavnimi cilji reorganizacije centrov za socialno delo na ministrstvu navajajo poenotenje dela centrov za socialno delo ter poenostavitev upravnih postopkov pri odločanju o pravicah iz javnih sredstev in s tem razbremenitev strokovnih delavcev, ki bodo tako imeli več možnosti za strokovno delo na področju socialnega varstva. Reorganizacija predvideva spojitev več centrov za socialno delo v območni center, in sicer je predvidenih 16 centrov za socialno delo, ki za celotno območje na enem mestu izvajajo vodenje in upravljanje. Dosedanjih 62 centrov za socialno delo bodo preoblikovali v enote območnih centrov. Centri za socialno delo, njihova teritorialna pristojnost in sedež bodo določeni z vladno uredbo, v kateri bodo določili tudi enote centrov in njihovo območje delovanja.

Predvideva se, da bo sedež enega od šestnajstih centrov za socialno delo v Kranju, v njegovem okviru pa bo delovalo pet enot, je pojasnil Marjan Podbevšek, direktor Centra za socialno delo Kranj, ki bo po novem prav tako le ena od enot novega območnega centra. Reorganizacija centrov poleg nove organizacijske strukture vključuje tudi poenostavitev postopkov za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev z uvedbo informativne odločbe. Letne pravice bodo obravnavali avtomatsko in strankam ne bo treba vlagati vloge vsako leto, obljubljajo na ministrstvu. »Pričakuje se, da bo to razbremenilo nekatere zaposlene, ki se bodo potem lahko posvetili delu na strokovnem področju,« je pojasnil Podbevšek in dodal, da bi ta čas za opravljanje vseh nalog, ki jih določajo standardi in normativi, potrebovali vsaj tretjino več zaposlenih. »Ta čas je že predvidena zaposlitev dvajset dodatnih strokovnih delavcev po vsej Sloveniji, od tega eden tudi v Kranju, kar pomeni, da bi dosegli število zaposlenih izpred dveh let,« je še razložil Podbevšek.

V sklopu reorganizacije centrov za socialno delo bodo razvili in vzpostavili še celovit model socialne aktivacije, s katero naj bi zagotovili usklajeno in celostno obravnavo oseb, ki tvegajo revščino in so socialno izključene. V okviru poskusnega uvajanja sistema socialne aktivacije bodo zaposlili 48 oseb, ki bodo delovale na centrih za socialno delo.