O težavah z lubadarjem in o prihodnosti občine

Bohinjski občinski svet je na seji prejšnji teden v najpomembnejših točkah dnevnega reda obravnaval strategijo trajnostnega razvoja občine Bohinj za obdobje 2025+ in pa vse hujšo problematiko lubadarja.

Bohinjska Bistrica – Strategijo trajnostnega razvoja občine Bohinj je predstavila Slavka Zupan, koordinatorka priprave strategije, krovnega dokumenta, ki je v pomoč občini pri načrtovanju prihodnjih ukrepov in razvojnih ambicij občine. Kot je povedala Zupanova, strategija ni nastajala v pisarni, temveč med ljudmi, saj je pri pripravi sodelovalo kar okoli štiristo občanov. Strategija kot najbolj problematične omenja demografsko sliko ter kompleksne predpise in postopke, s katerimi se soočajo prebivalci. Kot pomemben finančni vir za izvajanje strategije vključuje tudi sredstva iz zakona o Triglavskem narodnem parku, kar se zdaj za parkovne občine ne izvaja in povzroča veliko nezadovoljstvo. Občinski svetniki so izrazili veliko podporo strategiji, velika večina jih je tudi aktivno sodelovala pri pripravi tega dokumenta, ki ga bodo v prihodnje z načrtovanimi ukrepi prenašali v prakso.

Glede na vse večje težave z napadom lubadarja je Občina Bohinj kot ena prvih na občinski svet povabila predstavnike Zavoda za gozdove, kar je vodja blejske območne enote Andrej Avsenek zelo pohvalil in poudaril, da je občina Bohinj med najbolj ogroženimi. »Trenutno imamo eno najhujših situacij v Sloveniji. Količina posekanega lesa zaradi lubadarja je že dosegla količino poseka zaradi žledoloma, s tem, da je bil žledolom naravna nesreča, lubadar pa ni.« Lani je bilo tako posekanih tristo tisoč kubičnih metrov lubadark, kar je številka, ki je ne pomnijo, dolgotrajni upravni postopki pa ne omogočajo učinkovitega ukrepanja. Razprava med svetniki je bila pestra, župan Franc Kramar pa je dejal, da gre dejansko za naravno nesrečo, ob kateri bi država morala sprejeti interventni zakon in lastnikom gozdov pomagati z nadomestilom.