Vinjenih povzročiteljev spet več

V zadnjih dveh letih se je spet povečal delež vinjenih povzročiteljev smrtnih prometnih nesreč, povečuje se tudi delež uporabe drog v prometu.

Kranj – V zadnjih dveh letih se je po desetletju upadanja znova povečal delež umrlih v prometnih nesrečah zaradi alkoholiziranosti povzročitelja, prav tako pa se povečuje delež uporabe drog v prometu. Lani je tako delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom znašal 32,8 odstotka (40 povzročiteljev), zaradi alkohola v prometu je umrlo 41 oseb, hudo telesno poškodovanih pa je bilo 175 oseb, so opozorili v Javni agenciji RS za varnost prometa (AVP) ob nacionalni preventivni akciji, ki ta teden poteka pod geslom Premisli! Alkohol ubija!. Uporaba alkohola pa se je v zadnjih dveh letih povečala tudi med splošno javnostjo, dodajajo. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije znaša v Sloveniji povprečna poraba alkohola 11,3 litra na prebivalca, starejšega od 15 let, od tega največji delež piva in vina, nekoliko manj pa žganih pijač.

V AVP opozarjajo, da mnogi še vedno prepogosto podcenjujejo vpliv alkohola na njihove sposobnosti, saj mislijo, da lahko sodelujejo v prometu, dokler se res ne pokažejo vidni in vedenjski znaki močne alkoholiziranosti, kot so zanašanje, dvojni vid, zapletanje v govoru itd. Kot poudarjajo, pa alkohol že s prvim popitim kozarcem vpliva na naše sposobnosti mišljenja in zaznavanja, kar posledično pomeni na sposobnost vožnje in varnega sodelovanja v prometu, pri čemer ne pomagajo nobeni t. i. triki, kot so npr. svež zrak, telesna aktivnost, spanje, žvečilni gumiji, mastna hrana ... Ti ukrepi namreč ne vplivajo na alkoholiziranost, upočasni se samo prehajanje alkohola v kri, medtem ko je predelava alkohola v jetrih približno enako hitra.

V zadnjih letih se povečuje tudi uporaba drog, kar se kaže tudi v prometu. V lanskem letu je AVP v raziskavi ugotovila, da glede na samoporočanje udeležencev ankete osem odstotkov voznikov vozi pod vplivom prepovedanih drog, najpogostejše droge med vozniki pa so marihuana (89 odstotkov), kokain (14 odstotkov) in amfetamini (10 odstotkov). Tuje raziskave kažejo, da droge povečujejo tveganje za nastanek najhujših prometnih nesreč, zato v prometu nikakor niso sprejemljive.