Kranjske porodnišnice ne damo

Seveda je ne damo, za nobeno ceno, pa tudi nihče nam je noče vzeti, le njeno poslovanje bi želeli urediti tako, da ne bi več imela izgube, ki sedaj znaša okrog 3 milijone EUR, in da bi uspešno poslovala, tudi finančno, saj tudi zdrave finance pomembno prispevajo k strokovnosti in s tem tudi varnosti porodnic in njihovih novorojenčkov.

Za kaj gre? Društvo kmečkih žena Kranj, ki jih visoko cenim, spoštujem, upoštevam, ker so pridne, delavne, »šparovne«, ne vem, kakšen pridevnik bi jim še pripel, pa tudi podprl bi jih, če bi bila Kranjska porodnišnica res ogrožena, če bi nam bi jo kdo hotel vzeti, pa je ne. Tem ženam so se pridružili tudi kranjski mestni svetniki, ki jih povsem dobro ne razumem, za kaj pri njihovih prizadevanjih resnično gre. Osebno menim, da so malo zavedeni in premalo poučeni (svetniki pa poleg tega želijo biti tudi malo volivcem všečni), kaj združevanje z jeseniško bolnišnico dejansko pomeni. Pri njihovih prizadevanjih in v prispevku v Gorenjskem glasu – torek, 30. maja in 6. junija – pa pogrešam eno pomembno informacijo, ki tem spoštovanim ženam in svetnikom zelo verjetno ni dovolj znana. Poglavitni razlog predlaganega poslovnega združevanja je prav v trimilijonski izgubi in v možnostih njihovega dolgoročnega pokrivanja in stabilnega poslovanja, ki zagotavlja tudi varnost porodnic in njihovih dojenčkov. Nasprotniki poslovnega združevanja pa ne povedo, kako do denarja in kako se racionalno organizirati, razen da je potrebno »sistemsko financiranje«.

Resnično mi ni jasno in tudi še komu, ki se vsaj malo spozna na vodenje podjetij, kar porodnišnica v finančnem smislu tudi je, kako je mogoče v tako kratkem času in v tako majhnem »podjetju« pridelati trimilijonsko izgubo, da tega nihče ni opazil in ustrezno ukrepal. Pri tem so možne različne razlage, da se je vodstvo porodnišnice edino zavzemalo za strokovnost in s tem za varnost porodnic in njihovih novorojenčkov, kar je prav, za vse drugo pa ali se niso spoznali ali pa so mislili, bo že kako, saj porodnišnice nihče ne more preprosto ukiniti. Saj je res ne more, ker to ni tovarna čevljev ali kaj podobno potrošnega, za ljudi gre, za naše najmlajše in njihove mamice.

Verjemimo dobronamernosti ministrstva, ki je poslovno združevanje predlagalo, da jim bo s tem ukrepom in s sposobnim vodstvom uspelo novo nastalo gorenjsko porodnišnico tudi dolgoročno finančno ozdraviti in da bo ta zdravstvena ustanova znala ohranjati in še izboljševati sloves, ki ga v Sloveniji uživa.

Janez Zeni, Trata 9, Zg. Besnica