V prostorih Glasbene šole Avsenik v Begunjah bo odslej pouk Avsenikove glasbe potekal v organizaciji Glasbene šole Radovljica. /Foto: Gorazd Kavčič

Zavod ukinjajo, šola ostaja

Zasebni zavod, ki ga je pred skoraj desetletjem ustanovila Brigita Avsenik, z letošnjim šolskim letom ukinjajo, a program Avsenikova glasba ostaja, in sicer v sklopu Glasbene šole Radovljica.

Radovljica – Zasebni zavod Glasbena šola Avsenik, ki ga je leta 2008 ustanovila in vse do smrti februarja letos tudi vodila Brigita Avsenik, bo s koncem šolskega leta prenehal delovati. Šola, ki ima prostore v Begunjah in v kateri se je v javno veljavnem modulu Avsenikova glasba izobraževalo 35 učencev, po nadstandardnem programu pa še nekaj več, je o tem svoje učence že obvestila. Ta čas potekajo aktivnosti za prenos modula na Glasbeno šolo Radovljica. »V zasebni zavod Glasbena šola Avsenik je naša mama Brigita Avsenik, edina ustanoviteljica, vložila skoraj vso svojo življenjsko energijo in razpoložljiva sredstva zadnjega življenjskega obdobja. S podporo ministrstva za izo­braževanje je nastal javno veljavni model poučevanja glasbe Slavka Avsenika in Vilka Ovsenika, učni modul Avsenikova glasba,« je povedal Slavko Avsenik mlajši.

Modul je Avsenikova glasba je deloval kot dopolnitev obstoječega javnega, splošnega glasbenega izobraževanja.

»Z vsem razumevanjem in pomočjo ji je stopila naproti tudi Občina Radovljica, ki se je ves čas zavedala pomembnosti sodelovanja z nami. Človeka, ki bi s tem nadaljeval in se v tolikšni meri posvečal šoli, v naši družini sedaj ni – smo prezaposleni smo s svojimi obveznostmi, ki smo jim smo že posvetili svoje življenje, ter hkrati z ohranjanjem družinskega izročila,« je razlog, da družina Avsenik ne more nadaljevati z vodenjem glasbene šole, pojasnil Slavko Avsenik mlajši.

»Predvsem po smrti našega očeta Slavka Avsenika se je zato v okviru družine porajala ideja, ki jo je poznala tudi naša mama, da se namreč šola na tak ali drugačen način poveže z Glasbeno šolo Radovljica. Temu sta bila kasneje naklonjena tudi radovljiški župan Ciril Globočnik in ravnatelj Glasbene šole Radovljica Marko Možina.«

Kot pojasnjuje Slavko Avsenik mlajši, bo tako glasbena šola Radovljica prevzela vse učence Glasbene šole Avsenik – vpisovali jih bodo ta teden, od 7. do 9. junija, enota v Begunjah pa bo delovala kot ena od izpostav radovljiške glasbene šole. Prav tako naj bi Glasbena šola Radovljica prevzela tudi nekaj učiteljev; koliko in na kakšen način, ta čas še ni popolnoma dorečeno.

Pri tem je poudaril še, da gre pri prenosu modula z ene na drugo glasbeno šolo za proces med državo, občino, dvema glasbenima šolama in družino Avsenik, zaradi česar se postopek odvija počasi, prav tako za zdaj še ni popolnoma znano, kakšne bodo vse konkretne rešitve.

Pri vsem tem pa družina Avsenik še ocenjuje, da je njihovo aktualno družinsko poslanstvo ob vzdrževanju obstoječega predvsem ustvarjanje novega. »Poučevanje nameravamo že srednjeročno omogočiti vsem zainteresiranim javnim in zasebnim glasbenim šolam v Sloveniji in tujini, ki bodo izpolnjevale pogoje za pridobitev naše nepridobitne licence in s tem geografsko neomejeno omogočiti vsem učencem izpopolnjevanje tudi na tem glasbenem področju. S tem pa bo hkrati uresničena širša ideja, tako pobudnice razvoja poučevanja Avsenikove glasbe, naše mame Brigite Avsenik, kot tudi njenih kreatorjev, Slavka Avsenika in Vilka Ovsenika, katerih izhodiščna želja je bila, da ta glasba živi in se razvija naprej v ljudstvu, ki sta mu sta posvetila vso svojo življenjsko energijo, veselje in talent.«