Povezovanje savske regije

V Bohinju so se v soboto sestali predstavniki turističnih društev in lokalnih skupnosti obvodnih krajev Slovenije. Srečanja se je udeležila tudi ministrica za okolje in prostor Irena Majcen.

Bohinjska Bistrica – V Bohinjski Bistrici so se v soboto sestali predstavniki turizma in lokalnih skupnosti slovenskih objezerskih krajev, združenja, ki deluje v okviru Turistične zveze Slovenije, in Skupnosti obvodnih krajev Slovenije. Pogovarjali so se tako o problematiki, s katero se soočajo obvodni kraji, kot tudi o priložnostih in birokratskih ovirah, ki omejujejo njihov razvoj. Predsednik Turistične zveze Slovenije Peter Misja je povedal: »Na posvetu smo želeli spregovoriti tako o birokratskih ovirah kot o rešitvah, ki so v pripravi; ministrica je nanizala kar nekaj takih stvari. Turistični delavci bi radi predvsem spremembe v smeri, da bi lahko tudi bližje kot 15 metrov ob vodi kaj zgradili, in pa na področju organizacije prireditev, kjer obvodno območje ureja kar štiristo predpisov. To ne predstavlja le birokratske ovire, temveč tudi ogromno stroškov.«

Ministrica Irena Majcen je na posvetu predstavila načrt upravljanja z vodami, poročilo o okolju in načrte za zmanjševanje poplavne nevarnosti. Direktor Turizma Bohinj Klemen Langus je predstavil trajnostni razvoj v Bohinju na področju voda, Bohinj pa je tudi ministrica predstavila kot primer pravilne usmeritve. »Za zdaj kaže, da so pred turizmom lepi časi, turizem bo rasel in prav je, da se zavedamo, kako v teh časih z naravnimi vrednotami pravilno ravnati, da bo izkušnja turistov kakovostna, hkrati pa bomo ohranili to naravo. Zaključek posveta je bil povezan z idejo, ki prihaja ravno iz Bohinja in smo jo začeli že pred leti. Gre za projekt Vse teče – The Sava trail, torej Savska pot od izvira do izliva. Glede na to, da bo na Bledu prihodnji teden potekala konferenca savske regije, bomo tam poskušali skupaj s Triglavskim narodnim parkom in WWF Adria predstaviti to idejo v okviru savske regije,« je dejal Klemen Langus.