Bližnji prebivalci na Trati so zaskrbljeni, kaj če tudi pri njih pride do ekološke nesreče.

Nevarne snovi v podjetjih

Pod vtisom ekološke nesreče v Kemisu na Vrhniki so v Škofji Loki sklenili tamkajšnja podjetja pozvati, da poročajo o količinah in načinu skladiščenja nevarnih snovi, ki jih uporabljajo v proizvodnih postopkih.

Škofja Loka – Požar v vrhniškem podjetju Kemis je tudi v Škofji Loki sprožil razpravo o varstvu in zaščiti pred industrijskimi nesrečami. Župan Miha Ješe, ki je na zadnji seji občinskega sveta povedal, da se s škofjeloškimi gasilci dogovarjajo o požarni vaji, je namreč svetnikom predlagal sklep, da občina pozove podjetja k poročanju o uporabi in skladiščenju nevarnih snovi, ki jih uporabljajo v proizvodnih postopkih.

Občinski svet je sklepu na podlagi zakona in odloka o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami soglasno pritrdil, svetniki iz opozicijskih vrst pa so ob tem spomnili, da so že večkrat opozorili tudi na požarno varnost zlasti v podjetju Ekologija, ki se na Trati ukvarja z nevarnimi odpadki. Septembra lani je občinski svet nanj naslovil tudi več vprašanj, Mateja Podlogar je sedaj zahtevala, naj občina slednjič pridobi odgovore nanja. Rolando Krajnik je med drugim dejal, da je požar na Vrhniki resen opomin tudi za škofjeloške razmere. Po njegovem mnenju bi bil tak požar v Ekologiji v primerjavi z vrhniškim neobvladljiv, češ da ima Vrhnika profesionalno gasilsko enoto, ki je gasila požar in že prej velikokrat pripravila vajo reševanja. Najpreprosteje bi bilo, da se Ekologija odseli iz škofjeloškega prostora, je še dejal. Župan Ješe je menil, da je smiselno od vseh industrijskih podjetij zahtevati enake odgovore, torej poročanje o vrsti, najvišjih količinah in o načinu skladiščenja nevarnih snovi, ki jih uporabljajo v proizvodnji.

Zaradi nedavne okoljske nesreče na Vrhniki so zaskrbljeni tudi občani v Škofji Loki. Peščica stanovalcev s Trate in Frankovega naselja se je tako ta teden zbrala pred vhodom v podjetje Ekologija. Rolando Krajnik, ki se je pridružil neformalnemu protestu, je dejal, da na problem predelave odpadkov opozarjajo že od lani, ko je družba Ekologija zaprosila za okoljevarstveno dovoljenje za povečanje količin. Ne nasprotujejo le slednjemu, pač pa menijo, da Trata ni primerna lokacija za kakršne koli nevarne odpadke. Prebivalce iz okolice, med katerimi je bila tudi Milena Marn, skrbi, če bi zagorelo kot na Vrhniki, saj ne vedo, ali obstajajo kaki požarni načrti, prostori pa so tudi stari in po mnenju tukajšnjih ljudi neprimerni za tako občutljivo dejavnost. Zorica Škorc dodaja, da že od lani pričakujejo, da prebivalce seznanijo s tem, kaj proizvodnja za odpadki pomeni za njihovo zdravje, a doslej še niso izvedeli. Od občine in države želimo zagotovilo, da živimo v zdravem okolju, so dejali zbrani pred podjetjem Ekologija.