Medved je v noči na ponedeljek obiskal čebelnjak v Kamniški Bistrici in uničil nekaj panjev. / Foto: Milan Starovasnik

Medved na Kamniškem

Da pot medveda zanese na območje Menine planine, Velike planine in tudi nižje ležečih koncev Kamniško-Savinjskih Alp, ni nič nenavadnega, a medved do sedaj škode v dolini še ni povzročal.

Kamniška Bistrica – Kamniški čebelarji, ki imajo na Kopiščih v Kamniški Bistrici plemenilno postajo Josipa Verbiča za vzrejo matic kranjske sivke, so v ponedeljek zjutraj presenečeni ugotovili, da jo je ponoči obiskal medved.

»Od dvaintridesetih panjev je medved uničil tri z vsemi čebelami vred in nam s tem povzročil za vsaj 1500 evrov škode. Veliko čebel je tudi pomendranih pred čebelnjakom. V vseh devetdesetih letih plemenilne postaje se je tokrat zgodilo prvič, da je škodo naredil medved, ker pa se bo najverjetneje vrnil, saj je okusil slast medu, smo za prvo silo namestili zvočni alarm na senzor, za bolj učinkovito zaščito pa bomo morali namestiti močno ograjo oziroma električnega pastirja,« nam je povedal predsednik Čebelarskega društva Kamnik Štefan Virjent in dodal, da je škoda na čebelnjaku, ki ga ima letos v najemu Milan Starovasnik, še toliko večja, saj je že zima pobrala vse čebele in so bile čebelje družine ravno nove.

Medveda opazili tudi planinci

Verjetno istega medveda so te dni pohodniki kar sredi belega dne srečali tudi nekoliko višje nad Kamniško Bistrico ob poti na Presedljaj, kjer jim ga je ga uspelo tudi fotografirati, zato smo se po več informacij obrnili na Zavod za gozdove Slovenije. Kot nam je pojasnil vodje ljubljanske območne enote Viktor Miklavčič, lovci s terena o prisotnosti medveda na tem območju te dni niso poročali, se pa tu na širšem območju običajno gibljejo do štirje kosmatinci.

»Porasta števila medvedov na tem območju v zadnjih letih ne beležimo, previdnost pa v gozdu kljub vsemu ne bo odveč. Pohodniki naj se držijo uhojenih poti in naj živali ne plašijo po nepotrebnem. V čebelnjak na Kopiščih se bo zelo verjetno vrnil, zato bodo morali čebelarji namestiti učinkovitejšo zaščito, sploh če bodo želeli uveljavljati odškodnino. Zvočni alarm ga za prav dolgo ne bo odgnal,« nam je še povedal.