Molitev pri križih v Crngrobu, kjer so grobišča hrvaških žrtev. / Foto: Matic Zorman

Romali h grobiščem v Crngrobu

Svojci hrvaških žrtev, ki so bile maja 1945 ubite v Crngrobu, so se skupaj z domačini udeležili spominske maše v cerkvi Marijinega oznanjenja in romali k petim križem, obeležjem žrtvam povojnih pobojev.

Crnogrob – »Že sedemnajstič se srečujemo v Crnogrobu, da bi se spomnili tistih, ki so pred 72 leti tu na krut način končali svoje življenje,« je ob začetku spominske maše za crngrobske žrtve povojnih pobojev dejal tukajšnji župnik dr. Alojz Snoj, ki v cerkvi Marijinega oznanjenja v Crngrobu vsako leto vodi spominsko bogoslužje.

Žrtvam povojnih pobojev sta Hrvaško društvo Ljubljana in Komisija za določanje in evidentiranje prikritih grobišč v Škofji Loki leta 2001 postavila spominska obeležja, pet križev v gozdu pri Crngrobu. Del žrtev v teh grobiščih pripada skupini visokih funkcionarjev medvojne hrvaške vlade in vojske ter njihovim družinskim članom, ki so jih angleške vojaške okupacijske oblasti v Avstriji maja 1945 vrnile jugoslovanskim oblastem. Z njimi naj bi bilo med 20. in 25. majem 1945 likvidiranino še večje število hrvaških civilnih beguncev. Spominska slovesnost je namenjena tistim, ki so brez groba, pobitim po koncu druge svetovne vojne brez sodbe, ker so bili na drugi strani kot takratni zmagovalci, je med drugim dejal Alojz Snoj ob molitvi tako za žrtve kot za krivce teh pobojev. Danes se moramo zavzemati za resnico in za spravo, da bi bil naš narod rešen prekletstva teh dogodkov, ki še vedno bremenijo naše kraje. Duhovnikovim besedam so pritrdili tudi ostali govorniki s strani hrvaških organizatorjev srečanja, ki so se ob tej priložnosti zahvalili za možnost, ki jim jo dajejo prijatelji iz Slovenije, da se lahko spominjajo v teh krajih pobitih svojcev. Ob molitvi so tu navzoči Slovenci in Hrvatje kot ena duša in eno srce, ki utripa z željo, da se ti dogodki ne pozabijo in nikoli več ne ponovijo, je bila misel enega od hrvaških govornikov.

Bogoslužje so s pesmijo spremljali pevci združenja Hrvatska baščina (vodi ga predsednica Jasenka Polić Biliško) pod dirigentskim vodstvom Darjane Blaće Šoljat, ki že petnajst let sodelujejo pri tem dogodku. Po maši je procesija vernikov romala h križem v spomin na po vojni pobite žrtve, kamor so svojci polagali cvetje in prižigali sveče, venca so k spominskim obeležjem položili tudi predstavniki občine Škofja Loka in hrvaškega veleposlaništva.