Barkači so navdušili s plesno točko.

Barka pluje že dvajset let

Slovenska Barka je stara dvajset let. V Zbiljah imajo dve hiši in delavnice, v katere je vključenih osemnajst oseb z motnjo v duševnem razvoju, njihovi spremljevalci, številni prostovoljci in prijatelji.

Medvode – Osrednji dogodek ob dvajsetletnici slovenske Barke je bil v sklopu prireditve Sto čutov, s katero se je v soboto zvečer v Športni dvorani Medvode zaključil prvi vsemedvoški kulturni festival LIKI.

Program je bil zanimiv in raznolik, vključeval je številna medvoška društva, organizacije in posameznike. Predstavili so se tudi barkači. Osemnajst jih je trenutno v Barki, od tega jih enajst biva v skupno dveh hišah, drugi se dnevno vozijo na delo v njihove delavnice. V medvoški občini in tudi izven nje je najbolj znan Stane Grandljič, ki je v Barki že od samega začetka. Največkrat ga srečamo s fotoaparatom v rokah. »Biti barkač pomeni, da si dobre volje, da rad rečeš kakšno lepo besedo. Veseli smo in dobro se imamo,« je povedal Stane. Dvajsetletnico so praznovali v družbi številnih prijateljev iz Slovenije in tujine, ki jih je nagovoril Blaž Brešan, odgovoren za skupnost in strokovni vodja. »Zavedamo se, da Barka brez vaše pomoči in podpore ne bi bila to, kar danes je. Že ob nastajanju skupnosti je bilo jasno, da lahko Barka raste in se razvija le s široko in iskreno podporo širše družbene skupnosti, lokalne in mednarodne, ki ji ni vseeno in ki lahko v Barki prepozna kraj upanja za vse. Barka je del lokalne skupnosti, zato smo še toliko bolj veseli, ko se povežemo skupaj ob tako posebnem dogodku, ko vidimo, da nas povezujejo veselje, kultura, odprtost, upanje in sprejemanje. Tudi za naslednjih dvajset in še več let si želimo ostati prostor srečevanja, sprejemanja, razumevanja, povezovanja, up­anja in odprtosti, saj je vse to zelo pomembno za naše sobivanje v Barki, v Medvodah, v Sloveniji in Evropi.« Kot je še dejal Brešan, je bilo dosedanjih dvajset let kot na morju: mirno in tudi vzvalovano. Med dogodke, ki so vsem ostali v najlepšem spominu, je bila gradnja delavnic, do katerih so prišli s pomočjo prijateljev iz Nemčije. Zgradilo jim jih je podjetje Baufritz, katerega predstavniki so bili tudi na sobotnem dogodku. Med drugimi se ga je udeležil nemški veleposlanik v Sloveniji Klaus Riedel, slavnostna govornica pa je bila podžupanja Medvod Darinka Verovšek.

Barka je sicer polno zasedena. »Težko nam je, ko si osebe z motnjami v razvoju želijo priti na Barko, pa jih moramo zavrniti. Upamo, da nam bo država odobrila še kakšno mesto več. Prostor in možnosti imamo,« je še dejal Brešan.