Seja predsedstva Skupnosti občin Slovenije z gosti je potekala v Naklem. / Foto: Gorazd Kavčič

Ključna je usklajenost

Na torkovi seji predsedstva Skupnosti občin Slovenije (SOS), ki je potekala v Naklem, so se med drugim posvetili predlogom ukrepov lokalnih skupnosti v Zakonu o spodbujanju investicij.

Naklo – Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo želi skozi Zakon o spodbujanju investicij pripraviti možne ukrepe za spodbujanje začetnih investicij in s tem povezanih novih delovnih mest, med drugim z oprostitvenimi olajšavami, zakonsko osnovo za prodajo nepremičnin pod tržno vrednostjo za namen spodbujanja investicije ... Kot je na torkovi seji povedal Jernej Tovšak, v. d. generalnega direktorja Direktorata za internacionalizacijo, podjetništvo in tehnologijo, so občine tiste, ki morajo imeti ključno besedo pri teh ukrepih. »Na seji je bila predstavljena širša problematika, ki jo vidimo občine, in v njeno reševanje je treba vključiti vsa področja, ki jih pokriva vlada. Če rečeta ministra za okolje in prostor ter finance ''ne dotikajte se našega področja'', potem bo to težko izvedljivo. Bo pa šel zakon v javno obravnavo in te se bo SOS aktivno udeležil,« je po seji povedal župan občine Naklo Marko Mravlja. Tudi po mnenju župana občine Radovljica Cirila Globočnika je ključno, da so ukrepi države in lokalnih skupnosti za spodbujanje investicij in s tem novih delovnih mest usklajeni in se povezujejo. Kot dodaja: »Informacije o vseh spodbudah, ki so na voljo, morajo biti jasno in transparentno predstavljene ter zbrane na enem mestu. Pri tem bo vsak dodaten ukrep dobrodošel, pozitiven se mi zdi predlog, da bodo spodbude za domače in tuje investitorje izenačene.«

SOS se je vključila tudi v pripravo Strategije trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021. Po mnenju županov bi za regionalne destinacije morali vir financiranja zagotavljati vsi deležniki v turizmu, torej tudi sekundarni ponudniki, kot so frizerji, trgovci ... na zakonodajnem področju so bile omenjene številne ovire za razvoj turizma, med njimi predolgi postopki sprejemanja prostorske zakonodaje, slaba zakonodajna ureditev sobodajalcev ... Občine tudi nimajo vzvodov, da bi spodbudile lastnike zaprtih hotelov ali lokalov. Zmanjšuje se ponudba manjših ponudnikov na tržnicah, prireditvah zaradi uvedbe davčnih blagajn, podarili so tudi prenormiranost pri organizaciji prireditev. SOS tudi meni, da občine s sedanjim sistemom financiranja lokalnih skupnosti ne dobijo dovolj sredstev niti za izvajanje zakonsko določenih nalog, zato so zaskrbljene, kako zagotoviti dobre pogoje za razvoj gospodarstva oziroma turizma.

Prizadevanja SOS tečejo tudi v smeri pogajanj za spremembo operativnega programa za črpanje kohezijskih sredstev 2014–2020 za namen spodbujanja občinskih projektov, ki so v operativnem programu izpadli, med njimi omenimo samo področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda.