Legalizacija starih črnih gradenj

Vlada je vse tri zakonske predloge iz paketa gradbeno-prostorske zakonodaje predložila državnemu zboru v sprejetje po rednem postopku. Gradbeni zakon poenostavlja izdajo gradbenega dovoljenja in prinaša legalizacijo neproblematičnih črnih gradenj.

Kranj – Vlada je zadnji teden potrdila paket gradbeno-prostorske zakonodaje, v katerega sodijo predlogi gradbenega zakona, zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti ter zakona o urejanju prostora. Vse tri predloge bo državni zbor obravnaval po rednem postopku. Na tem mestu se bomo podrobneje posvetili nekaterim rešitvam predlaganega gradbenega zakona, ki bo nadomestil sedanji zakon o gradnji objektov in med drugim prinaša tudi legalizacijo neproblematičnih črnih gradenj. Gre za objekte, stare dvajset in več let, ki jih bo v prehodnem obdobju petih let možno legalizirati na podlagi predpisov, veljavnih v času njihove gradnje. Če bodo državni poslanci sledili predlogu ministrstva za okolje in prostor, bodo po novem dovoljena tudi manjša odstopanja od gradbenega dovoljenja med gradnjo, v postopku pridobitve gradbenega dovoljenja pa investitor ne bo več potreboval soglasij, ampak zgolj mnenja, kar bo prispevalo k pospešitvi pridobitve dovoljenja.

Gradbeni zakon prinaša še vrsto drugih pomembnih novosti. Tako za odstranitev objektov ne bo več zahteval gradbenega dovoljenja, ki tudi ne bo več potrebno za začasne objekte, namenjene prireditvam in sezonski uporabi, in za manjše rekonstrukcije. Uzakonil bo obvezno nezavezujoče podajanje informacij, svetovanja in pomoči investitorju, ta bo lahko pridobil tudi predodločbo, ki zavezuje v naknadnem postopku izdaje gradbenega dovoljenja in zagotavlja večjo investicijsko in pravno varnost. Pridobivanje gradbenega dovoljenja bo potekalo na podlagi bolj strnjene in posredno formalno manj zahtevne dokumentacije. Omogočil bo tudi skrajšan postopek izdaje gradbenega dovoljenja, postopki dovoljevanja pa bodo lahko elektronski.

Okrepila se bo vloga občin v procesu izdaje dovoljenj, saj bo njihovo mnenje postalo obvezno, občinske inšpekcije pa bodo pristojne za nadzor nad izvajanjem gradenj, za katere ne bodo več potrebna gradbena dovoljenja. Postopka izdaje gradbenega dovoljenja in okoljevarstvenega soglasja bosta združena z izdajo enotnega gradbenega dovoljenja z utemeljitvijo, ki bo zadostila tako okoljskim kot gradbenim predpisom. Zaradi tega bo postopek postal bolj racionalen, učinkovitejši, krajši, cenejši in bolj ekonomičen, so prepričani na ministrstvu. V integralen postopek bo javnost močneje vključena, povečala se bo tudi vloga in odgovornost tako udeležencev kot tudi gradbene in drugih pristojnih inšpekcij. Poenostavili bodo tudi postopek pridobivanja uporabnega dovoljenja, za katerega ne bo več potreben tehnični pregled, ampak bodo zadoščale izjave, po izdaji uporabnega dovoljenja pa bodo pristojne službe samodejno evidentirale objekt.