Avtorica zanimive pregledne razstave Katarina Rus Krušelj in avtor knjige o Adamu Ravbarju Miro Erzin / Foto: Tina Dokl

Vitez dežele Kranjske

V avli Gorenjskega glasa je do konca maja na ogled pregledna razstava o srednjeveškem vitezu, plemiču Adamu Ravbarju – prav plemstvo je imelo v takratnem času na Kranjskem pomembno vlogo na vseh družbenih nivojih.

Kranj – Razstavo je pripravila avtorica Katarina Rus Krušelj iz Slamnikarskega muzeja Domžale skupaj z avtorjem knjige o Adamu Ravbarju, Mirom Erzinom iz Šenčurja. V knjigi, ki je tudi del razstave, se avtor loteva pogledov velikokrat zamolčanega in zanikanega slovenskega plemstva v razburljivem 16. stoletju. Takrat so imela namreč plemstva pomembno vlogo v političnem, gospodarskem, kulturnem in družbenem razvoju posameznih dežel. Vsekakor so plemiči Ravbarji (nem. Rauber) odločilno posegli v tok zgodovinskih dogodkov v 15. in 16. stoletju na nekdanjem Kranjskem. Po ohranjenih zapisih in legendah je bil Adam Ravbar značilen predstavnik svojega stanu in časa, vojak in posestnik v enem, ki se je v največji vojaški preizkušnji svoje dobe tako častno odrezal, da se je njegovo ime zapisalo v slovensko zgodovino. Odločilno je prispeval k zmagi nad Turki v bitki pri Sisku 22. junija 1593.

Po besedah avtorice razstave se je poskus rekonstrukcije biografskega orisa viteza Adama Ravbarja, čigar glavna rezidenca je bil sicer grad Kravjek pri Muljavi, a se je največ zadrževal na gradu Krumperk v bližini Domžal, izkazal kot precej težavno delo. Literatura največkrat navaja, da so bili plemiči Ravbarji lastniki posestva Krumperk od 16. do 17. stoletja. Razmeroma kratek čas, a odločilen za današnjo podobo renesančnega dvorca v Gorjuši pri Domžalah, ki je ohranjen še danes. Ravbar je umrl leta 1595 na Kravjeku in bil pokopan v družinski grobnici v farni cerkvi sv. Kozme in Damjana na Krki na Dolenjskem. Vsekakor bi nadaljnje rodoslovno raziskovanje doprineslo k še popolnejšemu življenjepisu viteza Adama Ravbarja. Na razstavi, ki je bila prvič na ogled pred tremi leti v Slamnikarskem muzeju Domžale v skupnem sodelovanju s Komisijo za turizem na Občini Domžale in Kulturnim domom Franca Bernika Domžale, je na pregleden, slikovit in poučen način predstavljeno predvsem njegovo delovanje pa tudi rodoslovna skica plemiške družine Ravbar na Kranjskem.