Izpuščaj rdečk na otrokovem hrbtu / Foto Jurij Kurillo

Rdečke

Da jih ne pozabimo ... (3)

Nekdaj so domnevali, da so rdečke (rubella) neka nedolžna otroška nalezljiva bolezen, ki premine v nekaj dneh – dokler niso odkrili t. i. sindroma rdečk. Če se namreč neodporna nosečnica okuži z virusom rdečk, pride lahko do smrti ploda ali pa hudih okvar vida, sluha (gluhost), srca (srčna napaka) in živčevja, kar se dogaja najpogosteje med organogenezo (razvojem najrazličnejših notranjih organov ploda) pri okužbi do dvajsetega tedna nosečnosti.

Rdečke se pojavljajo po vsem svetu, v sedemdesetih letih so bile tudi pandemične, ko so zajele več celin. Epidemije se ponavljajo na vsakih tri do devet let. Največ obolenj se pokaže pozimi in spomladi.

Bolezen povzroča poseben virus, ki se prenaša na bolnika z zračnimi kapljicami. Po dveh do treh tednih inkubacije se pojavijo pri bolniku splošne bolezenske težave – blaga vročina, glavobol, vnetje očesnih veznic, nahod, bolečine v žrelu ter značilno povečane bezgavke v zatilju. Ti simptomi, razen bezgavk, se ublažijo, ko se pojavi droben rožnato rdeč izpuščaj, nekoliko dvignjen nad kožo. Ta izgine že po treh dneh, sprva občutljive bezgavke pa utegnejo biti tipljive še več tednov. Temperatura pri otroških bolnikih ni posebno povečana, pri mladostnikih in odraslih pa lahko doseže kar visoke vrednosti. Pri tej bolezni lahko zdravimo samo zaplete.

Rdečke so zelo kužne, saj se v zaprtih prostorih okužijo vse osebe, ki so imele medsebojni stik. Pri mlajših otrocih večinoma ni posebnih zapletov, mladostnikom in odraslim pa se pri rdečkah pogosto vnamejo sklepi (artritis) z oteklino in bolečino na prizadetem mestu. Pri tej infekcijski bolezni lahko pride tudi do motenj v strjevanju krvi z možnostjo krvavitev v možgane, ledvice in oči.

V naših otroških dispanzerjih smo od leta 1973 in obvezno od leta 1975 cepili proti rdečkam samo 12- do 14-letne deklice ter izpostavljene ženske v rodnem obdobju. Od leta 1990 so cepljeni otroci obeh spolov, rojeni po letu 1989. Tako preprečimo, da bi se virus prenašal z obolelih dečkov na neodporne deklice. Zdaj dobijo vse generacije enoletnih otrok kombinirano cepivo proti ošpicam, mumpsu in rdečkam. To cepljenje se ponovi pred vstopom v šolo.

V Sloveniji je zaradi učinkovitega cepljenja padlo število obolelih zaradi rdečk s 119 bolnikov leta 1994 na devet bolnikov leta 2000; od leta 2008 pa naj bi ne bilo nobenega novega prijavljenega primera več.