V primeru požara v Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka bi bil posebej zahteven problem evakuacija težje gibljivih in negibljivih stanovalcev. / Foto: Simon Šubic

Ko se uresniči nočna mora gasilcev

Škofja Loka – Skoraj 150 gasilcev, reševalcev in zdravnikov nujne medicinske pomoči, policistov ter pripadnikov Rdečega križa in Civilne zaščite je v soboto sodelovalo na obsežni vaji iz gašenja in reševanja v Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka. Na njej so preizkusili šest let star operativni načrt, ki ga bodo na podlagi analize izvedene vaje zdaj osvežili in po potrebi spremenili, je razložil poveljnik Gasilskega poveljstva Občine Škofja Loka Andrej Štremfelj.

Po Štremfljevih besedah je Center slepih, slabovidnih in starejših tako kot vsi domovi za starejše zelo specifičen objekt, ki ga je treba obravnavati kot posebnost. Med okoli 220 stanovalci je namreč kar precej takih, ki potrebujejo pomoč pri gibanju, kar zelo otežuje njihovo evakuacijo v primeru nastanka požara. Še posebej, če zagori ponoči, ko dežurata le dva zaposlena, je poudaril. Tudi sobotno vajo so izvedli ob predpostavki, da je v 1. nadstropju zagorelo nekaj pred 3. uro zjutraj, prisotni medicinski sestri, ki sta tedaj oskrbovali enega od stanovalcev v četrtem nadstropju, pa požara nista takoj zaznali oziroma sta Regijski center za obveščanje o požaru obvestili z zamikom. Na poziv se je javilo vseh osem gasilskih društev v občini, v pomoč se je pripeljala tudi štiričlanska ekipa Gasilsko-reševalne službe Kranj z gasilsko avtolestvijo. V dvournem reševanju so posredovalci pomagali 94 osebam. Med njimi je bilo 36 poškodovanih, od tega so bili štirje hudo opečeni, trije lažje, deset je bilo težje zastrupljenih z ogljikovim monoksidom, šestnajst lažje. Med intervencijo je navidezno prišlo tudi do hujše prometne nesreče na cesti, v kateri se je ena oseba huje, dve pa lažje poškodovali.

Čeprav v tokratnem scenariju vaje smrtne žrtve med stanovalci doma niso bile predvidene, pa takšni požari običajno terjajo tudi smrtne žrtve, je pojasnil Andrej Štremfelj. »Gasilci se najbolj bojimo ravno požarov v tako specifičnih objektih, kot so domovi za starejše, saj iz izkušenj iz podobnih požarov v tujini vemo, da ti skoraj vedno zahtevajo več smrtnih žrtev. Ti požari so torej za gasilce prava nočna mora.«

Po Štremfljevih besedah je vaja lepo uspela, saj so evidentirali kar nekaj pomanjkljivosti v poteku intervencije, ki pa jih bo možno odpraviti. »Zelo smo bili zadovoljni tudi s potekom komunikacije med gasilci, policisti in nujno medicinsko pomočjo, k čemur so zagotovo prispevale izkušnje iz zadnje velike reševalne vaje v predoru Sten,« je dejal. Na podlagi sobotnih izkušenj bodo gasilci tudi predlagali dodaten varnostni ukrep, namreč da bi požarni alarm v CSS, ki je zdaj povezan le z nadzornim sistemom varnostne službe, povezali tudi z gasilskim sistemom za alarmiranje, saj bi tako zagotovili najhitrejši možen odziv gasilskih enot. Poleg tega meni, da bi morala zaradi specifičnosti objekta že ob najmanjšem sumu na požar takoj alarmirati vseh osem gasilskih društev v Škofji Loki, kar bi bistveno pospešilo evakuacijo stanovalcev iz objekta.