Prvič je bil med razstavljavci Enis Hajdini, ki je prinesel minerale iz še delujočega rudnika Trepča na Kosovu, v rokah drži mineral, vreden 2500 evrov. / Foto: Tina Dokl

Dnevi mineralov in fosilov

Že petinštirideseti Mednarodni dnevi mineralov, fosilov in okolja so potekali minuli konec tedna, letos je bil poudarek na geološkem bogastvu Dolenjske, Notranjske in Bele krajine. Dneve so tradicionalno dopolnili številni razstavljavci in spremljajoči dogodki.

Tržič – Pestro geološko bogastvo so na Mednarodnih dnevih mineralov, fosilov in okolja (MINFOS) prikazali skozi številne strokovne in poljudnoznanstvene razstave in delavnice na osrednjem prireditvenem prostoru v Dvorani tržiških olimpijcev. Ves ta čudoviti mozaik raznolikosti so dopolnili minerali, fosili, obdelani dragi in okrasni kamni z različnih koncev sveta ter spremljajoči dogodki, med njimi vodeni ogledi v Šentanski rudnik in Dovžanovo sotesko pa razstava Lada Srečnika Skrivnosti matere zemlje – Ohranimo naravo za naše vnuke. »Imeli smo več kot sedemdeset razstavljavcev, prireditev pa širimo na ves Tržič. Poleg geološkega bogastva južne Slovenije je bil letos poudarek na štiridesetletnici Društva prijateljev mineralov in fosilov Slovenije, Prirodoslovni muzej Slovenije je v Paviljonu NOB pripravil razstavo Svetloba, ujeta v kamen,« je povzel Peter Miklič, predsednik Turističnega društva (TD) Tržič, ki je MINFOS pripravilo v sodelovanju z Društvom prijateljev mineralov in fosilov Slovenije in Občino Tržič. Zanimiv za ogled je bil tudi Kosmačev rov, nekdanje tržiško zaklonišče, ki ima vhod ob Osnovni šoli Tržič in izhod v starem mestu. »Kosmačev rov se imenuje po vitezu turizma in častnem članu TD Tržič Jerneju Kosmaču, ki je dal idejo, da se mora v rovu kaj dogajati,« je pojasnil Miklič. V rovu je Dušan Podrekar razstavil fotografije fosilov in kamnin iz okolice Tržiča, najmlajši so spoznali škrate, ki jih najdemo v slovenskih rudnikih, od Kresnička, Srečka, Šentančka do Perkamandeljca. Mojstrska delavnica domače in umetnostne obrti Kosmač je na ogled postavila tudi stare rudniške pripomočke, z zanimivo projekcijo mineralov se je predstavil arheološki biro Magelan ... Pri oživitvi rova je sodeloval KUD Načeta paleta.

Prvič je bil med razstavljavci Enis Hajdini, ki je prinesel minerale iz še delujočega rudnika Trepča na Kosovu, večji mineral iz kremena, kalcita in pirita je imel npr. ceno petsto evrov. Med dolgoletnimi razstavljavci je bil Vili Rakovc, ki je ob 35-letnici zbiranja mineralov in fosilov in članstva v Društvu prijateljev mineralov in fosilov Slovenije pokazal del zasebne zbirke, med drugim svojo prvo najdbo iz leta 1982, fosilnega oligocenskega polža Natica K.

MINFOS si je ogledala francoska delegacija iz pobratenega mesta Sainte-Marie-aux-Mines. »Z obiskom smo počastili 45-letnico te razstave, saj dogodek sodi v sklop pobratenja s Tržičem. Obenem promoviramo dneve mineralov in fosilov, ki bodo pri nas potekali od 22. do 25. junija. Naša razstava je druga največja v Evropi in tretja največja na svetu,« je povedal Philippe Jaegi, podžupan Sainte-Marie-aux-Mines, ki je z zanimanjem odkrival tudi MINFOS v Tržiču in se s tem pridružil številnim obiskovalcem.