Pri križu sprave (od leve): Peter Hribar, župan Miran Zadnikar, Rafael Šenk in župnik Branko Setnikar /Foto: Tina Dokl

Odkrili in blagoslovili križ sprave

Žejen sem vaše ljubezni in sprave, je zapisano na križu, ki so ga v soboto odkrili in blagoslovili na cerkvici sv. Miklavža nad Mačami, kjer je bila pred tem tudi spravna maša.

Mače – V gozdu nedaleč od cerkvice je bil namreč skrivni grob Rada in Ksenije Hribar, lastnikov gradu Strmol, ki so ju pripadniki partizanskega VOS-a kruto umorili januarja 1944. Posmrtne ostanke zakoncev Hribar so lani s prikritega grobišča prenesli in pokopali v družinsko grobnico, na gradu Strmol pa so jima postavili spominsko obeležje. Nečak umorjenih Peter Hribar, ki je bil navzoč tudi pri maši in odkritju križa nad Mačami, je po dolgih letih sodnih bojev dosegel rehabilitacijo Rada in Ksenije Hribar, njun pokop in odškodnino za grad. Sprejel je tudi javno opravičilo predsednika države. Odslej si brez zamer prizadeva za spravo na novih temeljih, o čemer je po maši spregovoril tudi v Mačah. Tam se je domačinom zahvalil tako za njihovo dejanje sprave kot tudi za dejstvo, da je prav od tod leta 1991 dobil prvo informacijo o svojem stricu Radu in njegovi ženi Kseniji, katerih smrt je bila ovita v tančico skrivnosti. Potem je začel raziskovati in zbirati dokaze ter pričevanja, da bi razkril usodo svojih sorodnikov, ki sta sodila v predvojno meščansko elito, in čeprav sta podpirala OF in pomagala partizanom, so ju kruto umorili. Dokopal se je do skoraj vseh imen članov VOS, večinoma domačinov, ki so sodelovali pri umoru, še živečega je nedavno obiskal v domu starejših, je povedal domačinom v Mačah.

Zgodbo svojih sorodnikov je pred kratkim razkril v televizijski oddaji Pričevalci, ki je bila po besedah župana občine Preddvor Mirana Zadnikarja tudi povod, da so začeli v sodelovanju s preddvorsko župnijo razmišljati o križu sprave. Križ je izdelal Rafael Šenk, njegova postavitev pa sovpada s stoto obletnico prikazovanj v Fatimi, ta jubilej pa je prav tako povezan z mirom in spravo. Križ je blagoslovil preddvorski župnik Branko Setnikar. Sprave ni mogoče doseči brez razčiščene preteklosti, kar pa je težko, saj še živi protagonisti teh dogajanj pretežno zakrknjeno zavirajo te možnosti, je v cerkvici sv. Miklavža dejal Peter Hribar. Toda preporod (katarzo) bo narod moral doseči, da bodo lahko prihodnje generacije živele neobremenjeno, to lahko dosežemo z vseljudskim referendumom, meni Peter Hribar, ki je v Mačah zelo čustveno govoril tako o svoji družini kot tudi o drugih, ki so jim svojce pobili komunistični krvniki. Še danes pa je po njegovem mnenju velika ovira spravnemu procesu pravosodje.