Učenci s Proseka in Opčin so spoznavali Kranj in se družili z vrstniki.

Skupaj so spoznavali Kranj

Učenci Osnovne šole Simona Jenka Kranj so vrstnikom in učiteljem s Proseka in Opčin na zanimiv način, s fotoorientacijo, predstavili staro mestno jedro Kranja, nato pa so jih peljali tudi po Gorenjski.

Kranj – Kar precej dela so imeli učenci Osnovne šole Simona Jenka Kranj, da so ugotovili, kaj vse bi v Kranju lahko pokazali svojim vrstnikom iz Furlanije - Julijske Krajine, ki so jih gostili minuli torek. Oddolžiti so se jim želeli za spoznavanje Trsta in okolice minulo jesen, ko so jih učitelji in učenci s Proseka in Opčin povabili k spoznavanju njihovih domačih krajev.

»Ko smo bili lani na obisku, mi je bila zelo všeč njihova predstavitev Trsta, prav tako gradu Miramar. Zato smo tudi mi ugotavljali, kako bi prijateljem iz zamejstva najlaže predstavili Kranj. Pri tem nam je bil v veliko pomoč zabaven zemljevid Kranja Navadn Kranj. Na njem je moč videti vse večje zanimivosti mesta. Ob tem smo ugotavljali, da tudi domačini, ki živimo v kranjski občini, slabo poznamo znamenitosti in da na nekatere radi pozabimo. Če ne bi imeli zemljevida z znamenitostmi, bi vrstnikom zagotovo predstavila knjižnico, Prešernov gaj, na marsikaj drugega pa ne bi pomislila. Poleg tega, da smo si skupaj ogledovali znamenitosti, mi je všeč, ker ob druženjih tako pri njih kot pri nas spoznavamo drug drugega, druge običaje,« je povedala Jera Učakar, ki je s Tajo Dagarin za goste pripravila fotoorientacije po Kranju.

»Poleg nove knjižnice mi je všeč tudi kanjon Kokre, kjer je res lepa narava. Vesela sem, ker ima Kranj lepo urejeno staro mestno jedro, čeprav živim na Golniku. Prav tako mi je všeč, ker ob druženju spoznavamo nove prijatelje,« je dodala Taja Dagarin.

Še prej so si učenci skupaj ogledali kranjske rove, po spoznavanju mestnih zanimivosti pa so odšli na grob Franceta Prešerna in Simona Jenka ter si ogledali spomenik bazoviškim žrtvam v Prešernovem gaju.

Po kosilu so se odpeljali proti Gorenjski, v Vrbo in Radovljico ter druženje zaključili na Bledu. »Učenci so bili nad novimi doživetji navdušeni, še bolj pomembno se mi zdi, da so uživali v druženju,« je povedal profesor zgodovine na Osnovni šoli Simona Jenka Klemen Markelj.

»Za medsebojne stike smo se odločili potem, ko smo pri nas na predavanjih na povabilo Andreje Duhovnik gostili pomočnico ravnatelja Ingrid Klemenčič iz Osnovne šole Simona Jenka. Sprva smo obisk prelagali, lani konec septembra pa nam je uspelo, da smo se dogovorili za prvo druženje pri nas. Naši učenci so pripravili predstavitev različnih točk po Trstu. Imamo srečo, da je naša učiteljica slovenščine Magdalena Pahor tudi turistična vodička in nam je pri tem lahko pomagala. Veliko smo videli, učenci pa so lahko ob ogledu Narodnega doma, kjer je sedaj šola za tolmačenje, občutili tudi nestrpnost do Slovencev v Trstu. Bilo nas je kar precej, naredila se je gneča, zato so začeli protestirati, kaj tam delamo. Obiskali smo tudi Bazovico in druženje je bilo zelo prijetno. Sedaj smo veseli, da smo lahko prišli na obisk v Kranj in na Gorenjsko. Predvsem nam je všeč, da so se učenci med seboj spoznali. Seveda bomo stike gojili naprej, saj je smisel, da se mladi med seboj povezujejo,« je v imenu gostov povedala Ida Mezgec, ki je tudi pobudnica druženja med šolarji.