Ivo Corva, predsednik upravnega odbora Slovenskega knjižnega središča v Trstu / Foto: Tina Dokl

Slovenska knjiga v središču Trsta

»V Furlaniji in Julijski Krajini živi okrog 50.000 Slovencev. Na tem območju deluje več kot 300 kulturnih in športnih društev, Slovensko gospodarsko združenje, poklicno gledališče v Trstu in nekaj amaterskih, glasbene šole v Trstu in Gorici, Slovenski raziskovalni inštitut SLORI, Narodna in študijska knjižnica v Trstu in knjižnici v Gorici in Čedadu, časopis Primorski dnevnik, šest višjih in več srednjih ter osnovnih šol in tri založbe. Slovenci sodelujemo tudi v številnih čezmejnih projektih,« je o dejavnosti Slovencev v Italiji povedal Ivo Corva.

Slovenska knjiga je pred poldrugim letom dobila v Trstu nov dom. Na enem od osrednjih tržaških trgov, na Trgu Oberdan, v bližini parlamenta dežele Furlanije in Julijske Krajine, so slovenske organizacije ob pomoči Urada slovenske vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu uredile novo Slovensko knjižno središče. Staro slovensko knjigarno na Ulici svetega Frančiška so morali zapreti, s tem pa je ostal Trst kot središče dežele brez javnega kraja slovenske knjige.

»Novo Slovensko knjižno središče, pri čemer že ime poudarja širino, ni bilo načrtovano kot trgovina, ampak želimo z njim sporočiti tudi italijansko govorečemu Tržačanu in italijanski kulturi, da sta tukaj prisotni tudi slovenska knjiga in slovenska kultura. Zato povsem prosta okna knjižnega središča zrejo proti mestu, mesto pa lahko skozi njih gleda v knjigarno. V njej so na ogled in naprodaj večinoma slovenske knjige, dejavnost središča pa skušamo bogatiti z raznimi drugimi prireditvami, s pogovori z avtorji in s srečanji z bralci ter podobnimi prireditvami. Knjižno središče je po načrtih arhitektov, ki so oblikovali tudi slovenski paviljon na svetovni razstavi EXPO v Milanu, zgrajeno kot energetsko varčno. S pultom pa smo ohranili spomin na fasado leta 1920 požganega Slovenskega narodnega doma, ki ga je projektiral znani slovenski urbanist in arhitekt Maks Fabiani,« je o veliki pridobitvi Slovencev na tržaškem in nasploh v Italiji povedal predsednik upravnega odbora Slovenskega knjižnega središča Ivo Corva. »Naše središče je priložnost za literarne ustvarjalce iz Slovenije, da se v Trstu predstavijo slovenskemu in tudi italijanskemu občinstvu, še posebej pa smo ponosni, da je naše središče vzorčno za druga središča v državah, v katerih živijo Slovenci. Na Dunaju in v Celovcu sta že urejena, sedaj pa prihaja na vrsto še Reka,« je povedal. Še posebej prijetno pa je presenečen, da v poldrugem letu delovanja središče ni bilo deležno niti enega dejanja protislovenske nestrpnosti in da so prag knjigarne že prestopili tudi Italijani. Na kaj takega si pred dvajsetimi leti še pomisliti nismo upali, je povedal Ivo Corva.