Štirje oskarji

Je edina igralka, ki je v zgodovini ameriških oskarjev dobila štiri. Po nominacijah jo presega samo Meryl Streep. Egocentrična, samozavestna, pametna, bistra, navdušena za šport, ostrega jezika in obraza s tisočero izrazi, Katharine Hepburn, ki je veljala za pojem »moderne ženske«. Legenda Hollywooda. Rojena v družini višjega srednjega razreda. Oče je bil kirurg in urolog, ki se je med prvimi ubadal z vprašanjem nalezljivih spolnih bolezni. Mati se je kot sufražetka zavzemala za pravice žensk. Katherine, ena izmed šestih otrok, je bila zelo navezana na brata Toma, ki je storil samomor, čeprav je družina to trdno zanikala, češ da je šlo za nesrečo. Ko je dopolnila 16 let, je že zmagala na nekem golfskem turnirju. Že na fakulteti je igrala, diplomirala pa je iz zgodovine in filozofije. Rdečelasa lepotica naj bi bila po enem od nezakonskih sinov kralja Johna I. torej v daljnem sorodstvu z bratom Riharda Levjesrčnega, so trdili njeni predniki, ki so se v 17. stoletju izkrcali v Bostonu. Kraljevske ali nekraljevske krvi – Katharine je bila resnično kraljica filma, ki je igrala še dolgo v pozno starost. Ko je dobila prvo vlogo na Broadwayu – zamenjala je obolelo igralko – je na premieri jecljala, ni je bilo slišati in je seveda dobila odpoved. Začela se je učiti odrskega govora in plesa. Ko je čez leta spet nastopala na Broadwayu, je bila Filadelfijska zgodba odigrana 416-krat. Kljub prvemu oskarju 1934 so nekateri njeni filmi veljali za strup kino blagajnam. A ne za dolgo. S Humphryjem Bogartom je posnela pustolovski film Afriška kraljica (1951) in bila sijajna v vlogi misijonarke in stare device, ki se ji nazadnje uspe preleviti v normalno žensko … Spencer Tracy je bila njena velika ljubezen. Skupaj sta posnela devet filmov, zadnji je bil Ugani, kdo pride na večerjo, ko je Katharine dobila še en zlati kipec … Zadnjega so ji dodelili za vlogo požrtvovalne žene starega sitnega profesorja za film Na zlatem jezeru (1981). Umrla je leta 2003 na svojem posestvu v rodnem mestu, v katerem je zdaj njen muzej z gledališko hišo.

Kolač po jajčni teži/Connecticut

Za 1 kolač potrebujemo: 5 jajc, ki jih stehtamo, toliko moke, kolikor so težka jajca, toliko sladkorja, kolikor so težka jajca, toliko masla, kolikor so težka jajca, 1 pecilni prašek, 1 tablico (100–120 g) naribane temne čokolade, 1 zavojček vaniljevega sladkorja, aromo po želji.

Kolač je boljši, če pol moke zamenjamo za zmlete lešnike. Priprava je ekspresna.

Vse sestavine, ki naj imajo sobno temperaturo, zmešamo v gladko testo in v pomaščenem, z drobtinami oprašenem modelu za šarkelj pečemo 50–60 minut na 175–180°. Naredimo poskus z zobotrebcem. Če se kolač zgoraj prehitro žge, ga prekrijemo z alufolijo.

Koktajl »Bullfrog«

(Bullfrog je žaba z imenom ameriški mukavec. Dolga je približno 20 cm, zgoraj olivno zelena in temno rjavo ali črno marogasta. Je izredno močna in pravijo, da ne kvaka, ampak tuli. Pri nas jo večkrat postrežemo, a tuljenja ni slišati. Ne domačih ne gostov.)

Za 1 osebo potrebujemo: 30 ml gina, 30 ml belega ruma, 30 ml limoninega soka, 30 ml javorovega sirupa

Pa dober tek!