Viteški pridih druščine Zlate ostroge

Legenda o kralju in neprijazno vesolje

V sredo zvečer je kranjski Cineplexx gostil slavnostno premiero težko pričakovanega novega filma o znamenitem kralju Arturju – sploh če ga režira znano ime in če je to mimogrede še nekdanji Madonnin mož, je vse skupaj še bolj zanimivo. Čez slab teden pa na velika platna prihaja še ena znanstvenofantastična umetnina: novo nadaljevanje Osmega potnika Ridleya Scotta

Premiera v Kranju – v 3D-tehnologiji – je imela zanimivo uvodno dogajanje, po filmu pa so se gledalci že tradicionalno družili ob kozarcu penine in zakuski. Nastopili so tudi pravi vitezi in v sodelovanju z druščino Zlate ostroge, ljubitelji srednjega veka, pripravili celo viteški boj.

Vsakdo od nas pozna legendo o kralju Arturju ali pa je vsaj že slišal kaj na to temo. Režiser Guy Ritchie je zgodbi dodal svoj pečat, posebno dinamiko; Artur pa, še ne kralj, je pridanič, ki mora odkriti lastno usodo, čeprav se bojuje proti monarhiji, ki bi ji moral vladati.

Film Kralj Artur: Legenda o meču pripoveduje o Arturju v otroških letih, ko mu ubijejo očeta in se do krone dokoplje njegov stric Vortigern – igra ga Jude Law.

Artur tako začenja svoje popotovanje kot nekdo, ki odrašča po zakotnih ulicah mesta in se s pajdaši izmika roki pravice. Dejanja drugih – nekatera z dobrimi, druga s slabimi nameni – ga prisilijo, da razširi svoj pogled na to, kaj in kdo lahko postane. Ko iz kamna potegne meč, se njegovo življenje obrne na glavo in prepoznati in priznati mora lastno dediščino.

Artur tokrat nima ravno plemenite duše

Charlie Hunnam, ki igra naslovnega junaka, meni, da je Ritchie vzel zgodbo klasičnega junaka in jo prilagodil novi generaciji. Njegov Artur namreč ni ravno plemenita duša. Kralj Artur: Legenda o meču tako podaja svojevrstno verzijo klasičnega mita o znanem meču excaliburju ter opisuje vzpon kralja Arturja z ulic na prestol.

Na slovenski premieri filma smo v sredo zvečer v Kranju srečali, lahko bi rekli že kar tradicionalne obraze tovrstnih filmskih predstav. Arturja si je tokrat ogledal tudi filmski kritik in znani televizijski voditelj Marcel Štefančič; v družbi svojega Petra Savizona se je oglasila veleposlanica Velike Britanije in Severne Irske v Sloveniji Sophie Honey. Film je zanimal tudi znani voditeljski obraz Planet TV-ja Mirka Mayerja, ki si je novega Arturja ogledal s Kajo Flisar. Ravno tako v družbi fanta je prišla na premierno projekcijo pevka Raiven.

Osmi potnik šestič

Se pa film o kralju, okoli katerega se je v preteklosti stkalo nešteto zgodb, niti ne bo dobro »usedel« v kinematografih, ko bo na velika platna prispel že šesti film o tem, kako »v vesolju nihče ne sliši tvojih krikov.« Namreč, Ridely Scott – oče slovite franšize – se še enkrat vrača v svet z novo pustolovščino, s filmom Osmi potnik: Zaveza.

Film se odvija deset let po dogajanju v Scottovem Prometeju in se obrača h koreninam režiserjeve revolucionarne sage, pri tem pa prinaša povsem novo in edinstveno srhljivo zgodbo. Na začetku je seveda na krovu vesoljske ladje Zaveza vse mirno. Posadka in preostalih dva tisoč duš na plovilu, ki opravljajo pionirsko nalogo, globoko spijo; le android Walter se sam potika po hodnikih. Ladja je na poti na oddaljeni planet na drugem koncu galaksije, na katerem bodo, tako vsaj upajo, ustanovili novo kolonijo človeške rase. Vendar usodni in neprijetni zaplet poskrbi, da posadka najde pred iskanim planetom še enega, ki deluje neokrnjeno in je precej podoben Zemlji, tako da bi bil ravno zato lahko primeren za novi dom. A se kaj hitro izkaže, da ima planet temačno skrivnost … Kakšno, pa od 18. maja v kinih.