Dokler ne bo zgrajena druga predorska cev, se kolonam ne bo mogoče izogniti. / Foto: Gorazd Kavčič

Pripravite se na čakanje

Na DARS-u obljubljajo, da v predoru Karavanke prek poletja ne bodo opravljali vzdrževalnih in gradbenih del. A zaradi poostrenega nadzora na avstrijski strani meje ter že tako povečanega prometa v poletni sezoni vseeno pričakujejo daljše čakalne dobe.

»Glede na izkušnje lanske sezone je tudi letos zaradi poostrenega nadzora na avstrijski strani meje pričakovati daljše čakalne dobe na slovenski strani,« opozarjajo na DARS-u.

Jesenice – V teh dneh v predoru Karavanke ponovno opravljajo vzdrževalna dela. Kot so nam povedali na Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS), na slovenski strani pred predorom in delno v predoru obnavljajo poškodovano vozišče, in sicer prek dneva, ponoči pa skupaj z upravljavcem avstrijskih avtocest ASFINAG čistijo predorske stene. Dela naj bi bila zaključena danes zgodaj zjutraj. Promet je bil zaradi del urejen izmenično enosmerno, zaradi česar so pred predorom nastajali zastoji, zlasti tovornih vozil. Kot zagotavljajo na DARS-u, v času bližajoče poletne sezone večja obnovitvena dela niso predvidena, redna vzdrževalna dela naj bi opravili še pred začetkom turistične sezone. Prav tako letos še ne bodo začeli graditi druge cevi predora, do konca letošnjega leta naj bi bil objavljen javni razpis za izvajalca del. Tako poleti vzdrževalnih in investicijskih del v predoru ne bo. Kljub temu pa, potrjujejo na DARS-u, se kolonam pred predorom tudi v letošnjem poletju ne bo mogoče izogniti. Vzroka sta dva: poleti je promet skozi predor že tako povečan, poleg tega pa je Avstrija še za pol leta podaljšala poostren nadzor na avstrijski strani meje. Če skozi predor vsak dan v povprečju pelje okrog 10 tisoč vozil, pa se poleti ta številka potroji. Podatki DARS-a kažejo, da je lani v soboto, 16. julija, predor v obe smeri prevozilo več kot 28 tisoč vozil, kar je 330 odstotkov več kot v letnem povprečju na dan. V soboto, 6. avgusta 2016, so bile številke še višje, saj ga je prevozilo kar 33.331 vozil ali približno 390 odstotkov več kot na »povprečni dan«.

»Dejstvo je, da se z zastoji soočamo vsako turistično sezono, tako na naši kot avstrijski strani predora, tudi ko ni nobenih del, nesreč ali drugih izrednih dogodkov v tem predoru, to je ob koncih tedna v glavni turistični sezoni, v juliju in avgustu, ko ena cev, po kateri promet poteka dvosmerno, preprosto ne more prevzeti tolikšnega prometa,« je povedal Marjan Koler iz DARS-a. Če k temu dodamo še poostren nadzor na avstrijski strani meje, se torej kolonam tudi to poletje ne bo mogoče izogniti.