Meti Plava bo svoj zagovor na sodišču predvidoma podal 25. maja. / Foto: Simon Šubic

Razpisali kar dvajset obravnav

Višje sodišče je zavrnilo zahtevo obrambe Metija Plave, obtoženega izsiljevanja Aleša Šterna, da se iz sodnega spisa izločijo vsi dokazi, ki jih je Štern priskrbel kot tajni policijski sodelavec.

Kranj - Potem ko je Višje sodišče v Ljubljani zavrnilo izločitev vseh dokazov, ki jih je predlagala obramba 31-letnega Metija Plave, obtoženega petletnega izsiljevanja (skupaj s 36-letnim Urošem Kepicem) šenčurskega podjetnika in kmeta Aleša Šterna za okoli 1,6 milijona evrov, so včeraj na kranjskem okrožnem sodišču le končali predobravnavni narok, na katerem so določili datume za dvajset obravnav. Sodnica Marjeta Dvornik namreč pričakuje zelo dolgotrajno sojenje, ker pa je obdolženi v priporu, želi kazenski postopek čim prej spraviti pod streho. Prva obravnava, na kateri bo Plava, ki sicer vse obtožbe zavrača, predstavil svoj zagovor, je razpisana za 25. maj. Obdolženi se je ob tem odločil, da mu bo sodil senat. Poročali smo že, da se je soobtoženi Kepic s tožilstvom sporazumel o priznanju krivde in je bil februarja že pogojno obsojen na štiriletno zaporno kazen, oškodovancu pa bo moral solidarno vrniti 400 tisoč evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi.

Obramba je hotela izločiti vse dokaze, ki jih je policija pridobila od Šterna, ko je ta deloval kot tajni policijski sodelavec (TPS). Sodnica Dvornikova je delno ugodila predlogu obrambe, saj je iz sodnega spisa izločila dokaze, ki jih policija lani pridobila od Šterna v obdobju od 16. marca, ko je na policiji podpisal privolitev za delovanje kot TPS, in 30. marcem, ko mu je sodišče izdalo ustrezno odredbo. Vse dokaze, ki jih je Štern policiji kot TPS pridobil kasneje, je Dvornikova ohranila v sodnem spisu. Višje sodišče pa je prejšnji mesec odločilo, da naj v sodnem spisu ostanejo prav vsi dokazi, pri čemer je ugotovilo, da je imel Štern status TPS od izdane odločbe naprej, dokaze iz »prehodnega obdobja« pa bo moralo kranjsko sodišče presojati drugače.

Zagovornik Metija Plave, odvetnik Mitja Sever, je prepričan, da je Štern kot TPS deloval že vsaj dva tedna pred izdano sodno odredbo, zato ocenjuje, da je odločba višjega sodišča arbitrarna, nezakonita in protiustavna, ker po njegovem nasprotuje ustavno zagotovljeni pravici do enakosti pred zakonom, enakega varstva pravic in do sodnega varstva. Iz tega vzroka je odvetnik sodnici predlagal, naj na glavni obravnavi zasliši nekaj gorenjskih kriminalistov, da bodo pojasnili dinamiko vzpostavljanja statusa TPS Aleša Šterna ter tudi na kakšen način, kako pogosto in s kakšnimi razlogi je bila policija v obdobju od 7. do 30. marca lani v stiku z njim zaradi zatrjevane ogroženosti.