Gorenjski policisti so letos ugotovili že skoraj 1800 prekoračitev hitrosti. / Foto: Tina Dokl

Hitrost še vedno problem

Neprilagojena hitrost je letos drugi najpogostejši vzrok za nastanek prometnih nesreč na Gorenjskem, še več nesreč je nastalo le zaradi nepravilnih premikov vozil.

Kranj – V poostrenem nadzoru hitrosti, ki je potekal v drugi polovici aprila, 19. aprila pa so izvedli tudi maratonsko merjenje hitrosti, so policisti na območju celotne države ugotovili 5639 prekoračitev hitrosti. Največ – 3710 prekoračitev – so ugotovili v naseljih, na avtocestah in hitrih cestah je bilo ugotovljenih 1531 kršitev, na cestah izven naselja pa 398. Gorenjski policisti so v štirinajstih dneh v radar ujeli 571 prehitrih voznikov. Največ ugotovljenih prekoračitev je bilo na hitrih cestah in avtocestah (skupaj 325), 155 prekoračitev je bilo v naseljih, 91 pa izven naselij. Hitrost je sicer letos med najbolj problematičnimi vzroki za prometne nesreče na gorenjskih cestah, ob tem poudarjajo na Policijski upravi Kranj.

V prvih štirih mesecih je bila prehitra vožnja razlog za 76 nesreč na gorenjskih cestah. V vsaki drugi so se udeleženci poškodovali, trije pa so zaradi hitrosti na cestah pustili svoja življenja. Februarja letos je bil v Zvirčah kolesar žrtev prehitrega voznika, aprila pa je ena oseba umrla med prevračanjem z vozilom v Cerkljah, ena pa po trčenju z avtomobilom v kapelico v Šenčurju. »Veliko skupnega s hitrostjo imata tudi dve drugi smrtni nesreči letos. Ena je v povezavi s prehitevanjem, druga pa z odvzemom prednosti. Obakrat sta bila umrla udeleženca žrtvi neupoštevanja prometnih pravil drugega voznika,« je razložil Bojan Kos, predstavnik za odnose z javnostjo na PU Kranj. V enakem obdobju lani sta umrla dva udeleženca, je dodal. Gorenjski policisti so sicer v prvih štirih mesecih ugotovili že 1750 prekoračitev hitrosti, skoraj polovico v naseljih. V več kot 90 primerih so policisti prekoračitve hitrosti ugotovili tudi pri voznikih tovornih vozil.

Do višjih povprečnih hitrosti po navedbah policistov prihaja predvsem v obdobjih lepega vremena, ko so vozne lastnosti dobre, nesrečam pa pogosto botrujeta lažen občutek varnosti in precenjevanje sposobnosti, zaradi česar vozniki vozijo hitreje in bolj agresivno. »Z doslednejšim spoštovanjem omejitev hitrosti in ustrezno prilagoditvijo vožnje razmeram na cesti bi lahko obvarovali marsikatero življenje in preprečili marsikatero prometno nesrečo,« opozarja Kos.

Neprilagojena hitrost je sicer letos drugi najpogostejši vzrok za nastanek prometnih nesreč na Gorenjskem, ki jih je bilo do konca aprila skoraj 470. Največkrat je do nesreč prišlo zaradi nepravilnih premikov vozil (130 nesreč), zaradi hitrosti je nastalo 76 nesreč, med zelo pogostimi vzroki za nesreče so še nepravilna stran in smer vožnje (70), neupoštevanje pravil prednosti (56) in neustrezna varnostna razdalja (49).