Reševanje prikolic iz kampa Danica v Bohinjski Bistrici

Gladina jezera narasla za dva metra

V Bohinju so gasilci v noči na petek s čolni evakuirali goste kampa Danica, jezero je naraslo za dobra dva metra in prestopilo bregove. Veliko težav so imeli tudi drugod po Gorenjskem, sprožilo se je tudi nekaj zemeljskih plazov.

Ribčev Laz – Deževje v noči na petek je na Gorenjskem povzročilo precej težav, predvsem je zaradi obilnih padavin zalilo številne objekte. Najhuje je bilo v Bohinju, kjer je Sava Bohinjka pri bencinski črpalki v Bohinjski Bistrici poplavila cesto, ki je bila večino dneva zaprta. Močno naraslo, gladina se je dvignila za več kot dva metra, je bilo tudi Bohinjsko jezero, ki je poplavilo obalne objekte, med drugim znova tudi gostišče Kramar na Veglju. Gasilci pa so posredovali tudi zaradi zalitih kleti v vaseh Polje in Kamne. Kot je povedal poveljnik gasilcev PGD Bohinjska Bistrica Silvo Režek, so morali posredovati že v noči na petek, ko so okoli treh ponoči poskrbeli za evakuacijo gostov iz kampa Danica v Bohinjski Bistrici, ki ga je zalila naraščajoča Sava Bohinjka. Devet gostov kampa so s čolnom prepeljali do dvorane Danica, kjer jim je Turistično društvo Bohinj zagotovilo začasno prenočišče. Kot je povedala vodja Turističnega društva Bohinj Milena Košnik, so evakuiranim gostom priskrbeli čaj, nato je ostalo le čakanje, da voda upade. Nekaj prikolic so v petek zjutraj iz narasle vode reševali delavci Režijskega obrata Bohinj. Nekaj gostov je nočne težave predvidelo in so se s počitniškimi prikolicami umaknili na višje ležeče parkirišče, tako je to storil tudi švicarsko-novozelandski par, ki je nočno dogajanje vzel z zdravo mero humorja in ga ocenil za doživetje. Bohinja ni zapustil, temveč je poiskal možnosti, kje preživeti deževen dan.

Kot je dejal bohinjski župan Franc Kramar, se poznajo v preteklosti izvedeni ukrepi na vodotokih, sicer bi bilo stanje lahko precej hujše. »Na jezero pa nimamo vpliva, saj gre za akumulacijo z veliko količino vode, kjer ostane le čakanje, da gladina upade.« Težko si je predstavljati, kakšna količina vode je potrebna za dvometrski dvig gladine Bohinjskega jezera, katerega površina je 3,3 kvadratnega kilometra. Za dvometrski dvig gladine je potrebnih kar 6,6 milijona kubičnih metrov vode oziroma 6,6 milijarde litrov vode.

Precej težav je vreme povzročilo tudi na Jesenicah, kjer je obilno deževje s pobočja Mirce prineslo tok peska in kamenja, ki je poplavil in zasul podvoz Podmežakla, poplavljeni pa so bili tudi kletni prostori bližnjega gostinskega lokala in poslovni prostori ob pritličju nekdanjega hotela Korotan in v njem. Težave pa so povzročali tudi nekateri hudourniki, a na srečo večje škode razen nasutega materiala niso povzročili.

Sprožali so se tudi plazovi

V soboto popoldne se je na Plavškem Rovtu na Jesenicah za manjšim stanovanjskim objektom zaradi močnega deževja sprožil zemeljski plaz, ki se je naslonil na objekt. Ker je bil nad objektom še vedno večji kos zemljine, ki bi ob obilnem deževju splazil, je obstajala nevarnost porušitve objekta, v najslabšem primeru pa bi plaz lahko spolzel še na cesto, zato ga je bilo treba sanirati. Lastnik objekta je sam poskrbel za odstranjevanje zemljine s stroji.

Zemeljski plaz velikosti 10 krat 5 metrov se je že v petek zjutraj sprožil tudi na Cerkveni v Tržiču. Tržiški gasilci so zavarovali kraj, izselili občane iz stanovanjske hiše in kontrolirali območje plazenja. Plaz se je v dopoldanskih urah usul tudi na cesto v Kokri. Cestišče so preddvorskim gasilcem pomagali očistiti delavci Gorenjske gradbene družbe.

Precej preglavic je močno deževje v petek dopoldan povzročalo tudi v občini Kamnik. Med drugim sta se sprožila plazova v vasi Hrib in v Podlomu, kjer je polzeča zemljina za nekaj časa zaprla cesto Kamnik–Črnivec. Na cesti Vrhpolje–Soteska je prišlo do udora ceste.