Wings for Life World Run je globalni dobrodelni dogodek z edinstvenim konceptom. Je tek, na katerem udeleženci po vsem svetu startajo istočasno, lovi pa jih ciljna črta - spremljevalni avtomobil. Pravijo, da je poseben občutek, ko te cilj ujame in ti še čestita. / Foto: Bor Dobrin

Ves svet bo četrtič tekel za tiste, ki tega ne morejo

V nedeljo, sedmega maja, bo letošnja izvedba dobrodelnega svetovnega teka Wings For Life World Run, ki bo po številu tekačev največji do sedaj. Tek bo četrto leto zapored potekal po vsem svetu z začetkom ob istem času. Start slovenske izvedbe bo v Ljubljani, trasa pa zavije tudi na Gorenjsko.

Ljubljana – Wings for Life World Run je globalno tekaško tekmovanje, ko en dan ves svet teče kot eno za tiste, ki tega ne morejo. Sto odstotkov vseh startnin in donacij je namreč namenjenih fundaciji Wings for Life, ki financira raziskave hrbtenjače z namenom, da najde zdravilo za poškodbe hrbtenjače.

Tek ima še eno veliko posebnost: ciljna črta tukaj namreč tekače lovi. Dlje ji uspeš ubežati, boljši imaš rezultat. V Sloveniji se bo tek začel v nedeljo, 7. maja, s startom ob 13. uri na Kongresnem trgu v Ljubljani. Pol ure po startu tekačev bodo na trase zapeljala zasledovalna vozila in začela loviti tekače. Zadnji tekač, ki ga bo ujelo zasledovalno vozilo, bo zmagovalec. Po vsem svetu se morajo vozila za tekaškimi karavanami premikati enako hitro, ko tekače ujamejo, pa prebrati njihove čipe in s tem določi končne rezultate. Voziti se začne s hitrostjo 15 kilometrov na uro, uro in pol po začetku teka se pospeši na 16, čez še eno uro pa na 17. Ko odbije tri ure in pol teka, hitrost poskoči na 20, nato pa čez dve uri še na 35 kilometrov na uro. Le najboljši tekači zmorejo pred vozilom bežati tako dolgo, da ta doseže končno hitrost, a nekaterim uspe tudi po tem še nekaj časa braniti prednost. V Sloveniji bo za volanom zasledovalnega vozila tudi letos Aleks Humar, večkratni državni prvak v reliju. Kako dolgo mu boste bežali? Tekače bo trasa s Kongresnega trga v centru Ljubljane vodila proti Domžalam, Kamniku, Cerkljam na Gorenjskem, Smledniku, Spodnjim Pirničam ter nazaj v Ljubljano.

Med prijavljenimi po vsem svetu so številna znana imena in tako je tudi pri nas. S svojimi prvimi tremi izvedbami je tek Wings for Life World Run pritegnil več kot 280 tisoč ljudi 193 narodnosti, ki so tekli v več kot 38 državah na šestih kontinentih. Zbrali so 13,8 milijonov evrov in pretekli več kot 2,8 milijona kilometrov. Lani je največ kilometrov pretekel italijanski tekač, (88,44 km), na slovenskem teku pa Vid Senica (64,58 km), skupno na 22. mestu.