Kryeziu Shkelzen je že od začetka januarja v priporu.

Vztraja, da se je le branil

Kryeziu Shkelzen je na predobravnavnem naroku za poskus uboja Fadila Zulfaja pred Globusom v Kranju dejal, da je šlo za samoobrambo.

Kranj – Na okrožnem sodišču v Kranju se je v torek s predobravnavnim narokom začelo sojenje 32-letnemu kosovskemu državljanu Kryeziuju Shkelzenu, ki ga obtožnica bremeni poskusa uboja ravno tako kosovskega državljana Fadila Zulfaja. Očitano dejanje se je zgodilo devetega januarja letos pred kranjskim Globusom, ko naj bi se obtoženi in žrtev zaradi starih zamer sprla, končal pa se je krvavo.

Pred sodnico Marjeto Dvornik je obtoženi prek prevajalca na vprašanje, ali očitano dejanje prizna, dejal, da je Zulfaja zabodel v samoobrambi, do morebitnih dogovorov o priznanju krivde s tožilstvom ni prišlo, tako se bo Shkelzen zagovarjal na sojenju pred senatom.

Uvodoma je Shkelzenova zagovornica Mateja Likozar Rogelj predlagala vrsto karakternih prič, s katerimi želijo dokazati, da je obtoženi nekonfliktna oseba, brez kazenske evidence, medtem ko naj bi bila žrtev konfliktna oseba, samoobrambo pa dokazujejo tudi tako, da naj bi tudi Shkelzen utrpel hude poškodbe ušesa, zaradi katerih se tudi zdravi. Zagovornica pa je predlagala tudi zamenjavo izvedenca medicinske stroke Antona Laha, saj je slednji v izvedenskem mnenju zapisal, da je obtoženi zabodel Zulfaja v predel dimelj z namenom poškodovanja arterije na zahrbten način, z namenom vzeti življenje, s čimer naj bi prekoračil izvedenska pooblastila. Temu je delno pritrdila tudi sodnica Dvornikova, ki je dejala, da je izvedenec segel v področje, ki ni njegovo, saj bo o naklepu odločalo sodišče.

»Treba je pritrditi Shkelzenovi zagovornici, da je izvedenec segel v področje, ki ni njegovo, je dejala sodnica in dodala, da bo o tem, ali je šlo za »hoteno delovanje« ali ne, odločalo sodišče, kljub temu je ocenila, da ta zapis ni dovolj za izločitev mnenja. Pritožbi zoper zavrnitev izločitve se je obramba odpovedala. Obtoženemu, ki mu pri razumevanju postopka pomaga prevajalec, je bila ponujena možnost sojenja s sodnico posameznico ali petčlanskim senatom, izbral je senatno sojenje, ki se bo predvidoma začelo 16. maja.

Zagovornica Likozar Rogljeva je predlagala tudi spremembo pripora v hišni pripor, saj je Shkelzenova partnerka v sedmem mesecu nosečnosti, dan pred narokom pa je bila sprejeta na zdravljenje v kranjski porodnišnici. Ker imata še enega otroka, starega tri leta in pol, v Sloveniji pa nimata sorodnikov, je zagovornica predlagala, da mu omogočijo varstvo otroka. Tožilka je predlogu nasprotovala, o njem pa bo odločil izvenobravnavni senat.