Raven spoštovanja delovnopravne zakonodaje je na nizkem nivoju, pravi glavna inšpektorica Nataša Trček.

Vse več kršitev zakonodaje

Inšpektorat za delo beleži vse več kršitev delovnopravne zakonodaje in raven spoštovanja zakonodaje ocenjuje kot nizko.

Ljubljana – Inšpektorat za delo je lani na vseh treh področjih delovanja ugotovil 33.360 kršitev in izdal skoraj 11 tisoč različnih ukrepov, je na torkovi novinarski konferenci pojasnila glavna inšpektorica za delo Nataša Trček. Inšpektorji so izrekli tudi okoli 3,3 milijona evrov glob.

Slovenci delamo preveč

Na področju nadzora delovnih razmerij inšpektorat že od leta 2009 beleži največ kršitev na področju neizplačanih plač ali zamud pri izplačilu plač, različnih dodatkov za delo ter regresa za letni dopust. Lani so na tem področju zabeležili celo največ kršitev do zdaj, več kot pet tisoč.

»Še vedno je veliko dela prek različnih oblik samozaposlitev, civilnih pogodb in samostojnih statusov, ko bi moralo biti sklenjeno redno delovno razmerje. Smo pa s pomočjo preteklih akcij dosegli večje število zaposlitev, predvsem na področju novinarstva,« pravi Trčkova.

Ugotavljajo, da se kljub ugodnim kazalcem delodajalci ne odločajo za nove zaposlitve, temveč dodatno obremenjujejo že zaposlenih. Kljub temu v zadnjem času zaznavajo tudi več primerov, ko delodajalci želijo zaposliti nove delavce, pa jih ne dobijo. »Slovenci delamo preveč, delamo izven zakonitih predpisov, posamezni delavci tudi okoli 12 ur na dan, manj pa je zaznati ekstremov, ko delavci delajo po 16 ur,« še dodaja glavna inšpektorica, ki ocenjuje, da je stanje spoštovanja delovnopravne zakonodaje še vedno na nizki ravni. Število ugotovljenih kršitev skokovito narašča. Če je bilo kršitev na področju delovnih razmerij leta 2008 5466, so jih lani zabeležili že 11.788.

Pojavlja se tudi otroško delo

Zadnje mesece se na inšpektoratu ukvarjajo tudi z delom otrok. Po besedah Nataše Trček so se namreč v zadnjem času tudi pri nas pojavile predvsem tuje agencije, ki posredujejo delo otrok. Večinoma gre za snemanje reklam in filmov. »Nekatere severnoevropske države so podobno delo prepovedale, zato se ta trg seli nižje, na jug,« porast tovrstnega dela pojasnjuje Trčkova, ki dodaja, da je področje dela otrok pri nas še slabo regulirano, v teku pa so že pogovori, kako problematiko razrešiti.

Lani petnajst smrtnih žrtev

Nizko raven spoštovanja predpisov po besedah direktorja inšpekcije nadzora varnosti in zdravja pri delu Slavka Krištofelca, ugotavljajo tudi na tem področju. Število ugotovljenih kršitev se tudi tu zvišuje. Lani so jih ugotovili 21.521, leta 2012 pa 15.939. Najpogosteje inšpektorji ugotavljajo kršitve glede izjave o varnosti z oceno tveganja, usposabljanja delavcev za varno delo ter zagotavljanja zdravja delavcev. Največ kršitev, tako kot na področju nadzora delovnopravne zakonodaje, ugotavljajo na področju gradbeništva, gostinstva in trgovine.

Prav danes obeležujemo svetovni dan varnosti in zdravja pri delu ter mednarodni dan žalovanja za delavci, umrlimi in poškodovanimi na delovnem mestu. Lani so obravnavali 9186 prijav nezgod pri delu, od tega 15 smrtnih, kar je precej manj kot pretekla leta. Največ, pet, jih je umrlo zaradi posledic prometne nesreče, trije zaradi nasilja na delovnem mestu s strani tretje osebe, dva sta pri opravljanju fizičnega dela doživela srčni zastoj, preostali pa zaradi različnih poškodb ali padcev pri delu.

Socialna inšpekcija je opravila 122 inšpekcijskih nadzorov, a ker ni več zavezana, da na tri leta pri vseh izvajalcih opravi redni inšpekcijski nadzor, je teh manj. Opravljena inšpekcijska ravnanja so namreč pokazala, da se socialnovarstvena dejavnost večinoma izvaja strokovno in zakonito, saj se očitki v več kot 80 odstotkih proučenih pobud za nadzor izkažejo kot neutemeljene.