Jeseničan Armin Mujagić, ki je tako kot drugi glavni osumljenec Dejan Perić v priporu, je na petkovem predobravnavnem naroku zanikal vse očitke iz obtožnice. / Foto: Gorazd Kavčič

Kokain pošiljali v Avstrijo

Med obtoženimi trgovine z drogo, ki so v petek sedli v zatožno klop kranjskega sodišča, ni bilo glavnega osumljenca Dejana Perića, ki se s tožilstvom še pogovarja o morebitnem priznanju krivde.

Kranj – Dobre pol leta po zaključni akciji policije je v petek na Okrožnem sodišču v Kranju stekel kazenski postopek zoper obtožene trgovine s prepovedano drogo. Potem ko so kriminalisti v začetku lanskega oktobra po izvedenih 19 hišnih preiskav na območju Gorenjske, Celja in Ljubljane zaradi suma storitve 67 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa z drogami in orožjem kazensko ovadili trinajst oseb, zdaj kranjsko tožilstvo pregon nadaljuje zoper dvanajsterico. Lani so policisti navajali, da naj bi osumljeni delovali kot kriminalna združba v okviru hierarhično organizirane motoristične skupine, neuradno jeseniške skupine Hells Angels MC Steel City, pa tožilstvo nazadnje ni našlo dovolj dokazov, da bi obtoženi delovali kot hudodelska združba. Kmalu po oktobrskih hišnih preiskavah so sicer tudi predstavniki skupine Hells Angels na novinarski konferenci v njihovih klubskih prostorih na Jesenicah, ki so jih policisti prav tako podrobno preiskali, zatrdili, da so le motoristični klub, in ne kriminalna organizacija.

Kriminalistično preiskavo so gorenjski kriminalisti sprožili po prejetem obvestilu avstrijske policije, da je slovenski državljan navezal stik s stalnim policijskim sodelavcem, ki je bil infiltriran na območju Avstrije zaradi preiskave tamkajšnje kriminalne združbe, ki naj bi preprodajala drogo. Ko so kriminalisti na podlagi odredb tožilstva in sodišča začeli prisluškovati telefonskim pogovorom nekaterih osumljenih, se je izkazalo, da je v čezmejno trgovino z drogo, večinoma kokainom, vpletenih več slovenskih državljanov. Po besedah tožilke Vesne Primožič naj bi bila glavna akterja Dejan Perić in Armin Mujagić, pri čemer naj bi bil Mujagić glavni dobavitelj kokaina Periću, ki naj bi drogo spravljal čez mejo. Policija je med skoraj enoletno preiskavo izpeljala tudi štiri navidezne odkupe droge, ob tem je zasegla pol kilograma visokokakovostnega kokaina. »Nazadnje, ko je bilo konec nadzora, sledenja in opazovanja, je prišlo do dogovora za prodajo še dveh kilogramov kokaina, ki pa ni bila realizirana, ker je prišlo do aretacije,« je pojasnila tožilka.

Večina obdolženih je v petek stopila pred kranjsko sodnico Mileno Turuk. Trije so že predhodno s tožilstvom sklenili sporazum o priznanju krivde in si izposlovali pogojne zaporne kazni, še trije so krivdo priznali na predobravnavnem naroku. Tudi zanje je tožilka predlagala pogojne obsodbe, odločitev sodišča o njihovih kaznih pa bo znana v začetku maja. Po besedah tožilke so imeli vsi le obrobne vloge pri preprodaji droge. Trije obdolženi v petek krivde niso priznali, med njimi tudi drugoobtoženi Mujagić. Njegov zagovornik Matej Sršen je ob tem sodnici Turukovi predlagal, naj iz sodnega spisa izloči vse dokaze, ki jih je policija pridobila na podlagi odredb o nadzoru elektronskih komunikacij in v končnih hišnih preiskavah, ker da so bile izdane nezakonito.

Predobravnavni narok zoper prvoobtoženega Perića, ki ga obtožujejo tudi trgovine z orožjem in omogočanja uživanja mamil, bodo predvidoma opravili 8. maja, saj se s tožilstvom še pogovarja o morebitnem priznanju krivde.