Kostanji

Oziramo se v divje kostanje in čakamo, da se bodo razcveteli. A bojim se, da jih bo hud veter, ki se zaganja v vsako poro in v vsak popek, osiromašil za bogastvo cvetov. Sicer pa je kostanj ena najbolj ogroženih drevesnih vrst v Evropi, saj ga napada »kostanjev rak«. V moji kuhinji je nepogrešljiv, odkar je naprodaj tudi vakuumiran. Seveda najdemo kostanjevo drevo in sadež tudi v simboliki vedeževanj in sanj. V arabskem svetu zelena trnasta lupina v ljudskem verovanju pomeni, da bo človek dosegel vse s težavo in muko, kar lahko primerjamo z našim reklom, da greš za nekoga po kostanj v žerjavico. Na Kitajskem kostanj ustreza Zahodu in je zasajen v oltar Tal. Bil je simbol predvidevanj, saj so ga jedli pozimi. Posebno zgodbo je o kostanju, ki je rastel na zadnjem dvorišču ene od hiš na Prinzengrachtu v Amsterdamu, spletel nizozemski skladatelj Jos Versteegen. Anna Frank je iz svojega skrivališča dolge ure opazovala to drevo in se pogovarjala z njim. Jos Verstegeen je uglasbil troje samospevov kot dialog med Anno in drevesom. Leta 2010 je vihar staro drevo podrl. In nastala je še četrta pretresljiva pesem o grozotah holokavstva. V keltskem horoskopu najdemo kostanj med 15. in 24. majem in 12. In 21. novembrom. Ljudje, rojeni v znamenju kostanja, radi delajo v skupini, se ne izpostavljajo, si zastavljajo svetle in zdrave cilje, in če se zaljubijo, se zaljubijo za vse življenje. No, jaz ljubim kostanjeve cvetove in sadeže v slani in sladki obliki.

Pogača s treviškim radičem

Za 4 osebe potrebujemo: 450 g listnatega testa, 200 g naribane gaude, 200 g maronov, 2 glavici treviškega radiča, 100 g smetane, 3 jajca, 2 šalotki, olje, sol, poper.

Pečico ogrejemo na 190°. Na treh žlicah olja popražimo nasekljano šalotko in za 3 minute dodamo treviški radič, narezan na pol centimetra dolge trakove, ter popražimo. Odvečno olje odlijemo.

Testo razvaljamo v krog s premerom 26 cm, debelim 3 mm, in ga damo v nizek model. Testo dobro pritisnemo ob steno modela. Prebodemo ga z vilicami in damo za pol do ene ure v hladilnik. Naribamo sir. Model vzamemo iz hladilnika, ga obložimo z radičem, potresemo z naribano gaudo in zdrobljenim kostanjem. Razžvrkljamo jajca in smetano, osolimo in popramo. Prelijemo na pogačo in pečemo v pečici približno 25–30 minut. Lahko ponudimo toplo ali hladno z listnato solato in koščkom kruha.

Mafini z gorgonzolo in hruškami

Za 12 mafinov potrebujemo: 2 hruški, 150 g moke, 100 g zmletih mandljev, 150 g gorgonzole, 2 žlički pecilnega praška, 3 jajca, 250 g jogurta, 2 žlički soli, malo čilija po okusu.

Pečico ogrejemo na 180 °C. Hruške olupimo, jim odstranimo pecelj in peške ter jih zrežemo na kocke. Moko, mandlje in pecilni prašek zmešamo in dodamo hruške. Gorgonzolo zmečkamo z vilicami. Umešamo maslo, dodamo jogurt in jajca, sol in čili po okusu. Dodamo gorgonzolo in suho snov. Dobro premešamo. Če je treba, dodatno začinimo. Pripravimo model, vložimo v vdolbine papirnate košarice in jih napolnimo s snovjo za mafine. Pečemo na srednji rešetki, da je skorjica zlato rumena. Lahko postrežemo hladno ali toplo, z listnato, pikantno solato.