Polona Podnar / Foto: Tina Dokl

Bolnišnica z novo direktorico

Svet zavoda Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj je na izredni seji imenoval Polono Podnar za vršilko dolžnosti direktorice. Kranjski svetniki soglasno podprli samostojnost bolnišnice.

Kranj – Prejšnji teden je z mesta direktorice Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj po dvanajstih letih vodenja protestno odstopila Andreja Cerkvenik Škafar. V torek jo je svet zavoda BGP Kranj razrešil, za vršilko dolžnosti direktorice pa za eno leto imenoval Polono Podnar, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva, ki se je z današnjim dnem v BGP Kranj zaposlila za polni delovni čas. Predsednica sveta zavoda BGP Kranj Alenka Bradač je povedala, so za mesto v. d. direktorja govorili z več kandidati, najprej z zaposlenimi v bolnišnici, ki bi bili primerni, a se za to funkcijo niso odločili. »Imenovana je bila edina, ki je bila pripravljena prevzeti mesto v. d. direktorice. Za Polono Podnar je glasovalo pet članov sveta zavoda BGP, dva sta bila vzdržana,« je pojasnila Bradačeva. Polona Podnar je povedala, da bo njeno delo v glavnem usmerjeno v normalizacijo poslovanja bolnišnice ter v optimizacijo procesa dela in dejavnosti, s katerimi se bolnišnica ukvarja. Za začetek bo pregledala finančno stanje, plan investicij, program dela, o zaključkih in sanacijskem načrtu bo zatem poročala svetu zavoda BGP Kranj.

Kot specialistka ginekologije in porodništva je Polona Podnar delala na Ginekološki kliniki v Ljubljani, po letih dela v Ljubljani in postojnski bolnišnici se je leta 2013 odločila, da gre na svoje in je v poslovni coni v Šenčurju odprla Medicinski center Podnar, kjer bo, kot je poudarila, za pacientke poskrbljeno še naprej. Za polovični delovni čas je bila nazadnje zaposlena v Splošni bolnišnici Jesenice. Kranjsko bolnišnico je spoznala ob koncu specializacije, pravi pa, da sistem dela v Kranju dobro pozna.

Že na sestanku v Kranju 7. marca je generalni direktor Direktorata za zdravstveno ekonomiko pri ministrstvu za zdravje Tomaž Glažar napovedal organizacijsko pripojitev kranjske porodnišnice k Splošni bolnišnici Jesenice, prejšnji teden pa to informacijo tudi javno potrdil. »Urejamo samo vodenje in upravljanje javnih zdravstvenih zavodov, medtem ko zdravstvena dejavnost ostaja na isti lokaciji v Kranju,« je še dejal. Novoimenovana v. d. direktorice ni za zaprtje kranjske bolnišnice in upa, da se bo država čim prej odločila o tem, kakšna je prihodnost te dejavnosti v Kranju. Zdi se ji tudi pomembno, da se v razpravo vključi lokalna skupnost.

Svetniki zahtevajo samostojnost

Na sredini seji kranjskega mestnega sveta so na pobudo svetniške skupine Več za Kranj o razmerah v kranjski porodnišnici govorili tudi mestni svetniki. Strinjali so se, da bodo naredili vse, da odlična zdravstvena ustanova ostane v Kranju, in da ne bodo pristali na krčenje programov in morebitno združevanje z drugimi bolnišnicami. Kot je poudaril svetnik Gorazd Copek, sklicevanje na izgubo bolnišnice ali subjektivne sodbe glede vodstva bolnišnice ne smejo in ne morejo biti argumenti, da bi se v Kranju ukinjali dolga desetletja uspešni zdravstveni programi. Predlagal je, da mestni svet sprejme sklep o podpori in nujnosti ohranitve samostojnosti Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj na dosedanji lokaciji in v obsegu trenutnega programa, tako na primarnem kot sekundarnem nivoju. Ob stoodstotni podpori temu sklepu so svetniki sklenili še, da nasprotujejo združitvi uprav in pripojitvi kranjske porodnišnice k Splošni bolnišnici Jesenice. »Če bo treba, bomo šli tudi na cesto,« so si bili soglasni svetniki.