V Srednji ekonomski, gradbeni in storitveni šoli so pretekli četrtek gostili dvajseto tekmovanje srednjih gradbenih šol. / Foto: Tina Dokl

Pomerili so se gradbeniki

Na Srednji ekonomski, gradbeni in storitveni šoli Šolskega centra Kranj je pretekli četrtek potekala jubilejna Gradbeniada – dvajseto tekmovanje srednjih gradbenih šol.

Kranj – Letošnje Gradbeniade se je udeležilo 183 dijakov iz vseh petih gradbenih šol v Sloveniji. Prvič so tekmovanje gostili v Kranju, saj dokler je bila šola v središču mesta, niti niso imeli pogojev za izvedbo tovrstnih dogodkov, je pojasnila ravnateljica Srednje ekonomske, gradbene in storitvene šole Nada Šmid. Na tekmovanju, kjer so morali pokazati strokovno znanje, je sodelovalo 64 dijakov, ki so se pomerili v šestih tekmovalnih panogah, na športnem področju pa je v malem nogometu, namiznem tenisu, odbojki in športnem plezanju tekmovalo 119 dijakov.

Na strokovnem področju so se morali tekmovalci izkazati s svojim znanjem s področja gradbeništva in poklicnimi veščinami. V ekipi sta bila po dva dijaka, ki sta morala nalogo opraviti v dveh urah. Preizkusili so se v izdelavi stopnišča, obloženega s keramiko, suhem polaganju keramike, izdelavi samostoječe konstrukcije iz silikonske opeke, izdelavi lesene rešetkaste konstrukcije brez lepil, žebljev in vijakov ter uporabi različnih barv in materialov. Gradbeni tehniki pa so morali na tekmovanju predstaviti projektno nalogo z naslovom Sporočilna moč stavbarstva slovenskega podeželja. Dijaki kranjske gradbene šole, tokratne gostiteljice tekmovanja, so na koncu osvojili skupno drugo mesto. Letošnje tekmovanje so v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije in ljubljansko Fakulteto za šport obogatili še z neobveznimi meritvami moči, odzivnosti in koordinacije, obenem pa so dijake podučili, kako pravilno dvigovati bremena. »Statistični podatki namreč kažejo preveliko število poklicnih obolenj in poškodb, ki so posledica slabe psihomotorične pripravljenosti zaposlenih na področju gradbeništva,« je opozorila Nada Šmid in dodala, da je skrb za zdravje pri delu še kako pomembna, zato želijo, da bi v prihodnje projekt prispeval k večji ozaveščenosti glede pomena ohranjanja zdravja pri delu in preventivnega delovanja za zmanjšanje poklicnih obolenj.