Ob zaključku projekta Učenje za življenje so podelili nagrade za najboljše podjetniške ideje. / Foto: Gorazd Kavčič

Mladim približali podjetništvo

V okviru projekta kranjske območne obrtno podjetniške zbornice in Gimnazije Franceta Prešerna Kranj Učenje za življenje so podelili nagrade za najboljše podjetniške ideje, ki so se porodile učencem Osnovne šole Orehek.

Kranj – Gimnazija Franceta Prešerna in obrtno podjetniška zbornica že tri leta sodelujeta pri uvajanju podjetniških vsebin za osnovnošolce. Izvedli so že več oblik podjetniškega usposabljanja in pripravili srečanja, s katerimi želijo pri mladih vzpodbujati in razvijati podjetnost, samoiniciativnost, kreativnost, inovativnost, etičnost in delavnost. Letos so ob podpori kranjske občine to razširili na vse učence sedmih in osmih razredov Osnovne šole (OŠ) Orehek, na kateri so v podjetniška usposabljanja vključili 124 učencev in 16 učiteljev. Najboljše podjetniške ideje so pred kratkim tudi nagradili. Na podoben način so podjetniško usposabljanje izvedli na OŠ France Prešeren, v nadaljevanju pa bo potekalo še na OŠ Matije Čopa.

»Prepričana sem, da je to šele začetek nečesa novega pri delu z mladimi v občini. Vsi se bomo morali začeti zavedati, da je življenje v naših rokah, da imamo vsi talente, le prepoznati jih moramo,« je na ponedeljkovi zaključni prireditvi poudarila ravnateljica OŠ Orehek Ivka Sodnik. Meni, da je pravi čas, da poiščemo svoje talente in jih začnemo razvijati, ravno v osnovni šoli. Priložnost za mlade je v projektu znala prepoznati tudi kranjska občina. »Na vas smo vsi lahko zelo ponosni. Sam vas vidim kot heroje,« je učence pohvalil župan Boštjan Trilar in dodal, da so z ustvarjanjem podjetniških idej življenje in svojo usodo vzeli v svoje roke. »Izkoristite pridobljeno znanje in tehnološko odprtost sodobne družbe, da boste svet spremenili tako, da boste v njem lahko delali in pri tem tudi uživali.«

Sam projekt Učenje za življenje sta podrobneje predstavili direktorica kranjske obrtno podjetniške zbornice Daniela Žagar in ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna Mirjam Bizjak. Učenci so najprej obiskali pet lokalnih obrtnikov in podjetnikov, nato pa so razvijali idejo o svojem podjetju s poudarkom na tem, kako svoj izdelek oziroma storitev prodati na trgu. Svoje ideje so predstavili drug drugemu in se ob tem učili tudi veščin javnega nastopanja. »Otroci so nas s svojimi idejami nadvse presenetili, bili so zelo duhoviti, čeprav so imeli relativno malo časa za pripravo poslovnega načrta,« je poudarila Daniela Žagar. Mirjam Bizjak pa je prepričana, da bo marsikdo med njimi postal podjetnik, na katerega bodo lahko ponosni. Na koncu so za najboljše razglasili projekte Jahalni center Spartak, Halo burek in Beli zobki. Njihovi snovalci so se razveselili denarnih nagrad. Nagrado za najboljši spis z naslovom Moje sanjsko podjetje je prejel Miha Martinek, Jakoba Zevnika pa so nagradili za predstavitev projekta Robot IKS. Nagradi za inovativnost so podelili Filipu Jerali in Mihi Miljavcu.