Turisti v drugem planu

Cesta čez prelaz Vršič je ena od največjih turističnih znamenitosti pri nas, ne le Zgornjesavske doline. Slikoviti pogledi na Alpe naj bi na vršiške serpentine privabili okoli osemdeset tisoč vozil na sezono. Če k temu prištejemo še kolesarje, ki zagrizeno premagujejo ovinke, in pohodnike, ki se iz doline proti prelazu odpravijo peš, pa obiskovalce koč in tiste, ki skrbijo za njihovo oskrbo, postane jasno, da je Vršič v poletni turistični sezoni dobesedno oblegan. Ko dodamo še zgodbe o zablodelih tovornjakih, zagozdenih v četrtem ovinku, kamor jih je pripeljala navigacijska naprava, in ki so jih, ujete v serpentino, morali s ceste reševati s helikopterji, pa anekdote o nizozemskih turistih, ki, nevajeni strme in ozke, včasih še dolgo v pomlad zasnežene ceste, sredi poti obupajo, je jasno, da Vršič ni kar tako.

Kar se je izkazalo tudi ob napovedani (in dolgo pričakovani) obnovi ceste na Vršič, ki v zadnjih letih dobesedno razpada. Kazalo je, da se bo država lotila obnove kilometrskega odseka približno tako, kot se je pred sto leti rajnka Avstro-Ogrska lotila gradnje. Takrat so cesto čez Vršič – resda s pomočjo deset tisoč vojnih ujetnikov – zgradili v eni sezoni. Verjetno bi jo bilo tudi obnoviti najlaže v enem kosu: ob vznožju postaviti znak za prepovedan promet, pripeljati težko mehanizacijo, ki v današnjem času k sreči nadomešča človeško delo, in projekt čim hitreje zaključiti.

A ker je jasno, da je interesov okoli Vršiča tako rekoč neskončno veliko, na ta način pač ne gre. Turizem na obeh straneh prelaza je prejšnji teden skočil na noge ob novici, da so na cesti čez Vršič tako rekoč za celo poletje zaradi obnove napovedane popolne zapore.

K sreči so tokrat pristojni znali sesti za skupno mizo in se pogovoriti, kako rešiti problem tako, da bo volk sit in koza cela. Obnova najbolj poškodovanega cestnega odseka se torej začenja. Tako po velikonočnih praznikih bo promet čez Vršič stekel enosmerno. Zapore bodo, a le takrat, ko bo najbolj nujno. Torej ne ob koncih tedna in ne na vrhuncu turistične sezone. Popolna zapora je načrtovana le za nekaj dni, ko ne bo šlo drugače. To pa je že režim, ki so ga pripravljeni razumeti tudi turisti in vsi, ki se v obeh dolinah s turizmom ukvarjajo. Da je obnova ceste čez Vršič nujna in da je ni mogoče opraviti čez noč, je namreč dejstvo, s katerim se lahko strinjamo vsi. Turizem bo torej letos moral potrpeti, v nasprotnem primeru bi se namreč lahko zgodilo, da bi del cestišča dokončno odneslo v dolino. V tem primeru bi bila cesta na Vršič tudi zares popolnoma zaprta. Dolgo časa.