Unikatni svet, v katerem se prepletata glasba in strip: Martin Ramoveš / Foto: Matic Maležič

Odpotovanja po glasbeno-stripovskih galaksijah

Astronomi so povsem svež in svojevrsten album odličnega glasbenega ustvarjalca in striparja Martina Ramoveša, ki živi in ustvarja med Kamnikom in Poljansko dolino.

Iskanje ustvarjalne simbioze

Najnovejši album je povsem samostojen, avtorski – za razliko od prejšnjih projektov, ki so bili bolj kolektivne narave. Namreč, Martin Ramoveš Band je začel z delovanjem že pred desetimi leti, in sicer kot trio: pevcu in kitaristu Martinu Ramovešu sta pri izvajanju kantavtorskih pesmi na pomoč priskočila basist Marko Petrič ter bobnar Luka Drobnič. Postali so zelo povezani v ustvarjalnem procesu in postopoma odkrivali sebi lasten zvok: mešanico bluza, različnih rokovskih zmesi ter kantavtorske samosvojosti. Ustvarjalnost se je odražala v hitro rastočem repertoarju avtorskih pesmi, ki so jih začeli kaliti na klubskih nastopih.

V studio so prvič odšli junija 2009, ko so pri producentu Borutu Činču posneli tri pesmi, nato pa dve leti kasneje posneli albumski prvenec Zvok dežele. Na snemanju so se triu pri nekaterih pesmih pridružili glasbeni gostje: Miha Erič (orglice), Tony Cater (saksofon, trobenta) ter Žiga Lovšin (klaviature). Najodmevnejša pesem s prvenca je postala Zima na Metelkovoj, za katero je bil posnet tudi videospot, delo režiserja Gašperja Antauerja.

Po izidu Zvoka dežele je skupina aktivno koncertirala po klubskih in festivalskih odrih. Predstavila se je v oddaji Izštekani na Valu 202, kar je še posebej utrdilo razširjeno ekipo, ki sta jo obogatila trobentač Jan Adamek in solokitarist Julijan Erič. Na novo so aranžirali starejše pesmi, premierno predstavili nekaj svežih, uporabili pa tudi nenavadne inštrumente – od redkega starinskega sintetizatorja do motorne žage.

Preplet glasbe in stripa

Novonastala kemija razširjene zasedbe je Martina spodbudila k ustvarjanju bluzovsko obarvanih pesmi in kmalu jih je dozorelo dovolj za nov album, poimenovan Nesojeni kavboji. Drugi studijski album skupine je izšel spomladi 2014, in sicer v prav posebni obliki: kot knjiga stripov s priloženo zgoščenko. Martin je besedila vseh desetih posnetih pesmi uporabil v stripovskih pripovedih, ki prinašajo novo dimenzijo k njihovemu razumevanju. Ploščo je posnela šestčlanska zasedba, ki je vokalnim delom dodala bogate inštrumentalne vložke.

Deset pesmi zaživi v stripu

Astronomi so, enako kot album Nesojeni kavboji, izšli v obliki glasbenega albuma v stripu. Je pa med tem in prejšnjim albumom kar nekaj razlik: medtem ko je bila pri Kavbojih vsaka pesem predstavljena v samostojnem kratkem stripu, v Astronomih deset pesmi z osebno obarvano tematiko skupaj tvori eno stripovsko zgodbo na sedemdesetih straneh. V njej veveričji junak v iskanju izginulega drevesnega zaveznika potuje po skrivnostnih prizoriščih posameznih pesmi. Prispodobe iz verzov dobijo vizualno podobo v najrazličnejših junakih: Tundra, Odjuga, netopirji – in ne nazadnje astronomi – so le nekateri izmed njih. Glasba je sestavljena iz plasti akustičnih in električnih kitar, ki so – včasih zasanjano, drugič z udarnim ritmom – v dialogu z izrazitim vokalom.

Po Martinovih besedah se tako glasba kot strip stilsko zelo razlikujeta od avtorjevih prejšnjih del, vse skupaj je bolj umirjeno. Kljub tej umirjenosti pa želi ohraniti ostrino, predvsem v melodijah električne kitare. »Plošča ni tipično kantavtorska, saj sem pri večini pesmi posnel več različnih kitar ter nekaj tolkal. Želel sem ustvariti nekoliko psihedelično atmosfero, ki bi dobro podkrepila poetična besedila,« pravi Martin Ramoveš, ki je avtor tudi vseh besedil pesmi, z izjemo skladbe Legla je noč, katere besedilo si je sposodil pri pesniku Ivanu Robu. Snemanje Astronomov je potekalo v studiu Klopotec Iztoka Zupana, ki je posnetke tudi »miksal in masteriral«. Izšli so kot knjiga s priloženo zgoščenko pri založbah Forum Ljubljana in Klopotec, del naklade pa je pri Klopotcu izšel tudi kot samostojna plošča v ličnem sitotiskanem ovitku. Za oblikovanje obeh izdaj je poskrbel David Krančan. Prvi skladba s plošče je prav naslovna pesem, ki je predstavljena tudi z videospotom režiserja Matica Maležiča. V kratkem bosta sledila še dva videospota.

Čeprav je ploščo za razliko od prejšnjih bendovskih posnel sam, jo Martin na koncertih večinoma izvaja s celo skupino. Tako so jo že predstavili ob izidu na Vodnikovi domačiji, v Kinu Šiška pred nastopom ameriške skupine XIXA ter v njim vedno domačem baru Prulček. Unikatnim Astronomom pa lahko v živo prisluhnete tudi 4. maja v škofjeloški Rdeči ostrigi na odprtju festivala In memoriam prof. Peter Hafner, 16. maja v ljubljanskem klubu ZOO, 15. junija v kranjski Layerjevi hiši in 2. julija na Festivalu NUK v Ljubljani.