Najprej je bilo ogrevanje, ki ga je vodil trener in nekdanji maratonec Roman Kejžar.

Rekreativci lovijo normo

Brezplačno testiranje v sklopu projekta Moja olimpijska norma je bilo v soboto v Kranju. Trener Roman Kejžar je udeležencem na podlagi Cooperjevega tekaškega testa določil olimpijsko normo, ki jo bodo s treningom lovili do sredine junija. Testirate se lahko tudi sami s pomočjo spletne aplikacije.

Kranj – Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez drugo leto zapored organizira projekt Moja olimpijska norma, ki je za udeležence rekreativce brezplačen. Njihovo telesno pripravljenost bodo na šestih lokacijah po Sloveniji izmerili s Cooperjevim testom na 2400 m, ki predstavlja izhodiščno telesno pripravljenost, rezultat pa bo služil za osnovo, na podlagi katere je Roman Kejžar, uradni trener projekta, določil olimpijske norme. Udeleženci jih bodo lovili na zaključnem dogodku 18. junija v Ljubljani. Testiranje je v soboto potekalo na atletskem stadionu v Kranju.

»To je rekreativni dogodek, na katerega so vabljeni vsi rekreativci, da dosežejo svojo olimpijsko normo. V sklopu projekta imajo možnost dobiti informacije psihologa, zdravnika, fizioterapevta, trenerja in s tem vpogled v to, kaj vse vrhunski športniki potrebujejo na poti do uspeha. Ekipa strokovnjakov jim je na voljo za vprašanja na enem mestu. Dogodek je lepa priložnost za vse tiste, ki se težko ločijo z udobnega domačega naslonjača, da gredo ven v naravo in se rekreirajo. Na testu so dobrodošli tudi začetniki. Lahko hodijo, tečejo, nato pa bodo imeli dva meseca lahkotnega programa in v tem času bodo poskusili rezultat izboljšati in doseči vsak svojo olimpijsko normo. Kdor bo vesten, bo normo dosegel, brez treninga pa napredka ni nikjer,« je povedal Roman Kejžar.

Udeleženci so bili razdeljeni v več terminov. Najprej je bilo skupinsko ogrevanje z Romanom Kejžarjem, sledilo je testiranje, po katerem so se vsi lahko udeležili ravnotežnostnega izziva z deskarjem na snegu Žanom Koširjem, nato pa so dobili kartončke, na katerih je bil napisan čas Cooperjevega testa in čas olimpijske norme. Zanjo bodo lahko trenirali po programu ali sami, na zaključku pa bodo vsi, ki jim bo normo uspelo odteči, v igri za lepe nagrade, celo za pot na olimpijske igre v Pjongčang. Najhitreje je šest krogov v Kranju pretekel Aljaž Božič. »Osnovni namen moje udeležbe je promocija nočnega teka po ulicah Kranja, kjer sem organizator, odzval pa sem se povabilu, da še odtečem. Z veseljem sem ga sprejel. Če bom imel čas, bom šel še na zaključek v Ljubljano. Z rezultatom osem minut in deset sekund sem zadovoljen. Sicer pa je to odličen dogodek za rekreativce, da se brezplačno testirajo,« je povedal gorski tekač iz Struževega, katerega letošnji cilji so državno prvenstvo s tekom na Ratitovec in kakšna trail tekma, v katere ga vse bolj vleče. Večina udeležencev se je držala nasveta, naj tečejo in ne razmišljajo o rezultatu. Tudi Polde Taler iz Sorice je bil med njimi. »Zadnjih šest let zaradi poškodbe nisem kaj veliko tekel, zato sem se odločil loviti olimpijsko normo, ki bo moj izziv, povod, da znova začnem. V letih brez teka sem se zredil in si rekel, da je treba nekaj narediti. Če bo le zdravje, bom lovil normo v Ljubljani. Dosegel sem čas 15 minut, kar je za moja leta kar v redu,« je povedal znani rekreativni tekač, ki je v gibanju že od otroških let. »Tek me spremlja vrsto let. Veliko sem pretekel in bil tudi na tekmovanjih. Tekel sem v pokalih v rekreativnih tekih na Gorenjskem, Dolenjskem, Primorskem, pa na maratonih in ultramaratonih. Pred skoraj desetimi leti sem v dobrih petdesetih urah pretekel 250-kilometrsko razdaljo od Innichena do Sorice,« je še pojasnil 73-letni rekreativec. Olimpijsko normo bo lovila tudi Maja Markič z Jezerskega: »Zdi se mi zanimivo, spodbuda, motivacija za trening. Dosegla sem čas 13:09, moja norma pa je 12:30. Mislim, da ne bo težko dosegljiva. Sedaj si naložimo aplikacijo, treniramo in izboljšamo svoj čas. Sledila bom predpisanemu treningu.« Udeležence so dopoldan spodbujali kar štirje vrhunski športniki, ob Žanu Koširju tudi vrhunska atletinja Maruša Mišmaš ter olimpijca Petra Robnik in Rožle Prezelj.

Vsi, ki vas projekt zanima, a se ne boste udeležili testiranja na eni izmed šestih lokacij, lahko sodelujete. Na svoj pametni telefon naložite aplikacijo Team Slovenia (App Store Google Play) in testiranje med 6. in 30. aprilom opravite sami. Junija boste na ta način lovili tudi normo.