Avtorja razstave Andrej Militarov (levo) in Franc Barbič / Foto: arhiv LZS

Živalski svet v podobah

Na sedežu Lovske zveze Slovenije razstavljata ljubiteljski slikar Andrej Militarov in rezbar Franc Barbič, oba lovca in člana likovne sekcije KUD Pirniče.

Ljubljana – V Zlatorogovi galeriji na sedežu Lovske zveze Slovenije v Ljubljani je bilo 16. marca odprtje skupne razstave ljubiteljskega slikarja Andreja Militarova in rezbarja Franca Barbiča, dveh članov likovne sekcije KUD Pirniče. Naslov razstave je Živalski svet v podobah. Odprl jo je predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač, program pa so popestrili Lovski rogisti iz Bohinja.

Militarov in Barbič skupaj razstavljata sedemdeset del v slikarski in rezbarski tehniki. Andrej Militarov, tudi sam strasten lovec, slika predvsem lovsko oziroma živalsko tematiko, pri čemer slikarstvo povezuje z občudovanjem narave in življenja v njej. Kot pravi, v naravi uživa, dokler je v njej življenje. Navdušenje nad njegovimi slikami je že pred leti pokazal tudi pokojni Slavko Avsenik, ki je pri njem naročil poslikavo panjskih končnic – vsako od njih kot ilustracijo na temo glasbe legendarnega skladatelja in izvajalca. Po kar 43 dokončanih panjskih končnicah je projekt na žalost prekinila Avsenikova smrt, a Militarov delo nadaljuje z že sedemdesetimi novimi, ki naj bile v poklon Avseniku javnosti predstavljene na razstavi novembra, ko bi Slavko Avsenik praznoval svoj 88. rojstni dan. Rezbarski izdelki Franca Barbiča krasijo opremo marsikaterega lovca, planinca in mnogih drugih. Po izobrazbi veterinar se je preparatorske obrti naučil pri svojem očetu. K svojim rezbarskim izdelkom pristopa študijsko, kar pa ni nenavadno, saj je kot doktor veterinarske medicine odličen poznavalec anatomije, kot lovec pa nenehen opazovalec živalskega bitja. Barbičeve izdelke odlikujejo neverjetna ročna spretnost in tehnika dela ter popolna realistična prepričljivost. Skoraj nezmotljiv je pri zamišljenem motivu in popolnoma prepoznaven med drugimi avtorji te zvrsti umetnosti.

Razstava bo na ogled do 31. maja, vsak delovnik med 9. in 13. uro.