Predstavniki šestih različnih institucij in organizacij so v sredo predstavili svoje delo. / Foto: Primož Pičulin

Velika pozornost skrbi za starejše

V Sokolskem domu v Škofji Loki so v sredo svoje programe in dejavnosti predstavili vsi, ki skupaj sestavljajo mrežo celostne oskrbe za starejše in krepijo medgeneracijsko sodelovanje v občini.

Škofja Loka – K predstavitvi vseh, ki v občini skrbijo za starejše, jih je spodbudila nedavno predstavljena raziskava Zdravje v občini, kjer se je izkazalo, da so Ločani sicer odličnega zdravja, nekoliko pa »šepajo« na dveh področjih, in sicer pri odstotku prebivalstva, ki je vključen v pomoč na domu, in na področju preventivnih dejavnosti, je pojasnil župan Miha Ješe. Zato so želeli ugotoviti, kako bi bilo to mogoče izboljšati, in potencialnim uporabnikom storitev predstaviti, kaj v Škofji Loki že imajo oziroma na koga se lahko obrnejo.

Poleg institucionalne oskrbe številne programe za starejše izvajajo v Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka. Med drugim nudijo dnevno varstvo in omogočajo začasne namestitve do trideset dni, ko svojci v domačem okolju v določenem obdobju ne zmorejo poskrbeti za starejše, je pojasnila direktorica centra Silva Košnjek. Od sredine leta 2015 nudijo še pomoč družini na domu. »Lani se je število uporabnikov s 109 povečalo na 140, zanje skrbi sedem oskrbovalk. Občina pokrije sedemdeset odstotkov stroškov, da je storitev občanom lažje dosegljiva, čeprav je zakonska obveza petdeset odstotkov.« Ker želijo, da bi starejši čim dlje ostali v domačem okolju, organizirajo še delavnice, na katerih svojce, ki skrbijo za starejše v domačem okolju, opremijo s kar največ informacijami. Številne programe za starejše izvajajo tudi v Društvu upokojencev Škofja Loka, pri čemer je Miro Duić poudaril pomen prostovoljstva, saj vse delo v društvu opravijo prostovoljci. Nežka Fojkar je pri tem omenila program Starejši za starejše. »Društvo upokojencev ima dovolj članov z ustreznimi znanji, ki so pripravljeni pomagati starejšim, da jim izboljšajo kakovost življenja.« Program, ki ga ob finančni pomoči občine izvajajo deveto leto, je namenjen starejšim od 69 let, ki živijo v domačem okolju. Ker želja po znanju z leti ne usahne, v Škofji Loki deluje tudi Univerza za tretje življenjsko obdobje. »V tretjem življenjskem obdobju lahko pridobimo tudi znanja, za katera prej nismo imeli časa oziroma sledimo novostim v družbi,« je poudarila Borjana Koželj. V njihove študijske krožke se je letos vpisalo več kot tristo ljudi. Največje zanimanje vlada za učenje tujih jezikov, predvsem angleščine, sledijo vsebine s področja umetnosti in vsebine, povezane s starejšimi, velik poudarek namenjajo še računalniškemu opismenjevanju.

V okviru Zavoda O škofjeloške mladine so letos vzpostavili tudi večgeneracijski center, s katerim po besedah Mihe Peternela želijo nadgraditi projekte, ki jih že izvajajo, obenem pa se trudijo povezati vse organizacije, ki delujejo v Škofji Loki. Med ciljnimi skupinami so po besedah Polone Kandus tudi starejši, za katere pripravljajo predavanja, ustvarjalne delavnice in druge aktivnosti. »Najpomembnejše je medsebojno sodelovanje; ponudba je ogromna, in če stopimo skupaj, lahko ponudimo še več brezplačnih vsebin in prisluhnimo potrebam uporabnikov.« V treh mesecih se je v delovanje večgeneracijskega centra vključilo dvesto uporabnikov, od tega dve tretjini starejših. Dejavnosti, namenjene starejšim, so predstavili tudi v škofjeloškem območnem združenju Rdečega križa ter Karitas Škofja Loka, Stara Loka in Sveti Duh. Damjan Slabe iz Rdečega križa je izpostavil občasna letovanja za starejše v mladinskem letovišču Debeli rtič in srečanja za starejše, ki jih obiskujejo tudi na domu. Temu veliko pozornost posvečajo tudi pri Karitasu, je pojasnila Mateja Gartner. Starejšim nudijo še materialno pomoč in svetovanje v stiski.